O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Berlinie odbędą się uroczystości związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny

W niedzielę,1 września, w Berlinie odbędą się obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udział w nich weźmie charge d’affaires ad interim RP w Niemczech Jan Tombiński, który od sierpnia kieruje ambasadą Polski w Berlinie - przekazała PAP rzeczniczka placówki Magdalena Szuber-Zasacka.

O godz. 12 na brytyjskim cmentarzu wojennym w Berlinie (spoczywa tu także kilku poległych w wojnie Polaków) odbędzie się tradycyjna ceremonia upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Źródło: https://pl.wikipedia.org, Tadam - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77219029
O godz. 12 na brytyjskim cmentarzu wojennym w Berlinie (spoczywa tu także kilku poległych w wojnie Polaków) odbędzie się tradycyjna ceremonia upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Źródło: https://pl.wikipedia.org, Tadam - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77219029

O godz. 12 na brytyjskim cmentarzu wojennym w Berlinie odbędzie się tradycyjna ceremonia upamiętnienia ofiar II wojny światowej. "Planowane (jest) przemówienie charge d'affaires a.i. Jana Tombińskiego oraz składanie wieńców i kwiatów" - przekazała Szuber-Zasacka. Przemówienie wygłoszą również: burmistrz Berlina Kai Wegner, premier Brandenburgii Dietmar Woidke i wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Tobias Lindner.

Więcej

Wystawa „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny". Fot. PAP/	Paweł Supernak

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 roku dla Polaków [WYWIAD]

Przemówienie Jana Tombińskiego planowane jest również w trakcie uroczystości upamiętniających 85. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, organizowanych w Berlinie przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt (DPI) w miejscu, w którym przed wojną stała Opera Krolla, a więc w pobliżu Urzędu Kanclerskiego i Bundestagu - poinformowała rzeczniczka. Udział w tych uroczystościach weźmie ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oraz ministra stanu ds. kultury Claudia Roth.

Jak przekazała PAP na początku sierpnia przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska, 1 września w miejscu dawnej Opery Krolla "zostanie odsłonięta tablica informacyjna ufundowana przez Dom Polsko-Niemiecki, dotycząca napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i początku II wojny światowej".

W Operze Krolla (Krolloper), gdzie po pożarze Reichstagu w 1933 roku przez kilka lat obradował niemiecki parlament, Adolf Hitler 1 września 1939 roku wygłosił przemówienie, w którym ogłosił inwazję na Polskę.

Więcej

Prace archeologiczne w tzw. Dolinie Śmierci w Chojnicach Fot. PAP/Marcin Gadomski

Prezes IPN: w Polsce wciąż jest wiele nieodkrytych miejsc niemieckich zbrodni

Również w niedzielę, w ramach wydarzeń upamiętniających rocznicę Powstania Warszawskiego pod wspólnym hasłem #63Tage (63 dni), odbędzie się finisaż wystawy prac Pawła Kowalewskiego w Instytucie Polskim w Berlinie. Wydarzeniu będzie towarzyszyło performatywne odczytanie historii bohaterek wystawy w wykonaniu berlińskich aktorek, Agnieszki Doleżyńskiej oraz Anny Agarwal - podała Szuber-Zasacka.

Cykl prac Kowalewskiego "Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek" prezentuje wielkoformatowe portrety kobiet żydowskiego pochodzenia, których młodość przypadła na czas II wojny światowej.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP kierująca Instytutem Katarzyna Sitko, na finisaż nieprzypadkowo wybrano datę 1 września. "(Kowalewski) często podkreśla, że tylko pamięć pozwoli nam nie popełnić ponownie tych samych błędów. Swym cyklem kasandrycznie ostrzega, (że) kiedy pokolenie II wojny światowej i pamięć o nim umrze, grozi nam kolejna wojna" - dodała.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ akl/ sdd/gn/

Zobacz także

  • Wystawa poświęcona zamordowanym siostrom Fot. katarzynki.org.pl

    Pierwsza beatyfikacja na Warmii. Błogosławionymi zostaną siostry katarzynki, ofiary czerwonoarmistów

  • Uczestnicy ubiegłorocznego V Marszu Pamięci. Fot. wsb.edu.pl

    Studenci upamiętnią rocznicę marszów śmierci więźniów Auschwitz

  • Zamek Potockich w Łańcucie. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

    Z Los Angeles do Łańcuta. Niezwykłe biurko Potockich wróciło do zamku

  • Byli więźniowie obozu składają wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Dziesięć delegacji potwierdziło już udział w rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Serwisy ogólnodostępne PAP