Dziesięć delegacji potwierdziło już udział w rocznicy wyzwolenia Auschwitz

2025-01-08 16:30 aktualizacja: 2025-01-08, 16:32
Byli więźniowie obozu składają wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Byli więźniowie obozu składają wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Dziesięć delegacji państwowych, w tym polska, potwierdziło już udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia – podało w środę Muzeum Auschwitz. Na czele delegacji staną koronowane głowy i prezydenci.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel przekazał, że podczas ceremonii Niderlandy reprezentował będzie król Willem-Alexander i królowa Maxima, a także premier Dick Schoof. Z Norwegii przyjedzie następca tronu książę Hakon oraz premier Jonas Gahr Store. W uroczystościach wezmą udział prezydenci: Austrii - Alexander Van der Bellen, Czech - Petr Pavel, Estonii – Alar Karis, Finlandii – Alexander Stubb, Słowenii - Natasa Pirc Musar, a także Węgier - Tamas Sulyok. Reprezentowany będzie Luksemburg, w skład delegacji którego wejdzie także premier Luc Frieden.

Najważniejszymi gośćmi na ceremonii rocznicowej będą byli więźniowie niemieckich obozów. Organizatorzy z Muzeum Auschwitz spodziewają się, że z różnych zakątków świata przyjedzie ich kilkudziesięciu.

Informacje o styczniowym wydarzeniu muzeum przekazało ambasadorom krajów UE oraz państwom, które wykazały zainteresowanie zachowaniem autentyzmu Auschwitz poprzez wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Nieobecna będzie Rosja z uwagi na jej agresję na Ukrainę.

Główna ceremonia odbędzie się późnym popołudniem 27 stycznia w specjalnym namiocie rozłożonym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że na miejscu weźmie w niej udział około 3 tys. osób.

Jednym z symboli obchodów będzie wagon towarowy, taki jak te, którymi Niemcy deportowali Żydów do obozów zagłady. Od 2009 roku stoi on na środku rampy w byłym obozie Birkenau, w miejscu, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów, kierując większość z nich na śmierć w komorach gazowych. Zostanie przesunięty do środka głównego namiotu.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)

szf/ miś/gn/