O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowa KE: kończymy odpowiedź na cła USA na stal, teraz przygotujemy kolejne

Kończymy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła USA na stal, przygotujemy kolejne, by chronić nasze interesy - oświadczyła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, nie jest jednak jeszcze za późno, by rozwiązać problemy poprzez negocjacje.

Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

"Wiem, że wielu z was czuje się zawiedzionych przez naszego najstarszego sojusznika" - powiedziała von der Leyen w odpowiedzi na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na towary z całego świata.

Image
Amerykański eksport. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz
Amerykański eksport. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz

Cła wprowadzane przez USA

W środę Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 proc. Zapowiedziane przez USA stawki mają stanowić połowę zsumowanych ceł i pozacelnych barier handlowych stosowanych przez inne kraje. W przypadku Chin taryfy wyniosą 34 proc. (stawka ta zostanie dodana do ogłoszonych wcześniej 20 proc. ceł; będzie wynosić 54 proc.), Japonii - 24 proc., Indii - 26 proc., Korei Płd. - 25 proc.

Reakcja Unii Europejskiej

Chociaż wielu światowych przywódców odpowiedziało Trumpowi niemal od razu po wprowadzeniu przez niego ceł, przewodnicząca KE, która prowadzi politykę handlową UE, czekała z reakcją ponad siedem godzin. W porannym oświadczeniu w czwartek nie podała - jak oczekiwano - wartości towarów z USA, jakie zostaną objęte przez UE cłami odwetowymi w odpowiedzi na 20-proc. stawkę. Przypomniała, że UE kończy pracę nad cłami ogłoszonymi w odpowiedzi na podniesienie stawek na stal i aluminium. Mają one wejść w życie 13 kwietnia. Zapowiedziała też, że KE nałoży nowe cła.

Po wprowadzeniu 12 marca przez Stany Zjednoczone 25-proc. ceł na stal i aluminium von der Leyen ogłosiła cła odwetowe o wartości 26 mld euro. Zapowiedziała odwieszenie ceł z czasów pierwszej prezydentury Trumpa o wartości 8 mld euro i zapowiedziała nowe w kwocie 18 mld euro m.in. na wyroby ze stali i aluminium, tekstylia, wyroby skórzane, urządzenia gospodarstwa domowego, narzędzia domowe, tworzywa sztuczne, produkty drewniane, drób, wołowina, niektóre owoce morza, orzechy, jaja, nabiał, cukier i warzywa.

Zgadzam się z prezydentem Trumpem, że inni nieuczciwie wykorzystują obecne zasady i jestem gotowa poprzeć wszelkie wysiłki, aby dostosować globalny system handlowy do realiów światowej gospodarki

Ursula von der Leyen

Natomiast - jak zaznaczyła szefowa KE - sięganie w pierwszej kolejności po cła nie naprawi tego.

Jak podkreśliła von der Leyen, ich konsekwencje będą "drastyczne" dla całego świata. W jej ocenie cła są "poważnym ciosem dla światowej gospodarki", bo przyniosą inflację i podniosą koszty życia dla milionów konsumentów. Ucierpią na nich wszystkie firmy już od pierwszego dnia ze względu na zakłócenia i uciążliwą biurokrację. "Koszty prowadzenia interesów ze Stanami Zjednoczonymi drastycznie wzrosną" - przestrzegła.

Image
Amerykański import. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz
Amerykański import. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz

Jak zaznaczyła przywódczyni, "w tym nieładzie nie widać żadnego porządku", nie ma "jasnej ścieżki w złożoności i chaosie, które powstały" w związku z dotknięciem cłami wszystkich partnerów handlowych.

"Musimy przygotować się na wpływ, jaki to nieuchronnie będzie miało. Europa ma wszystko, czego potrzebuje, aby przetrwać burzę. Jesteśmy w tym razem" - zaznaczyła przewodnicząca KE. "Jedność jest naszą siłą" - mówiła. Dodała, że nie jest za późno, aby rozwiązać problemy poprzez negocjacje i na dialog gotowy jest komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz.

"Będziemy pracować nad zmniejszeniem barier, a nie ich podnoszeniem" - zaznaczyła.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ sp/kgr/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL

    Media o działaniach Trumpa: rozpoczął gospodarczą wersję wojny w Wietnamie

  • Telefon komórkowy (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Pracownicy Komisji Europejskiej obawiają się infiltracji przed wyjazdem do USA?

  • Smartfon. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Amerykańskie władze: z listy artykułów objętych cłami wyłączono smartfony i komputery

  • Donald Trump. Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER DRAGO / POOL

    Chronologia kryzysu – etapy polityki celnej Trumpa [INFOGRAFIKI]

Serwisy ogólnodostępne PAP