W. Brytania. Pierwsze z tysięcy ofiar dostaną odszkodowania za zakażenie wirusem HIV

2024-12-12 20:33 aktualizacja: 2024-12-13, 10:19
W efekcie zakażeń zmarło ponad 3 tys. osób. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski (zdjęcie ilustracyjne)
W efekcie zakażeń zmarło ponad 3 tys. osób. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski (zdjęcie ilustracyjne)
Brytyjski rząd poinformował w czwartek, że pierwsze z tysięcy ofiar, które zostały zakażone w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wirusem HIV dostaną w najbliższych dniach odszkodowania. Zapowiedziano, że pierwszych 10 osób uzyska łącznie ponad 13 mln funtów.

"Żadna kwota odszkodowania nie może w pełni zaradzić cierpieniu, będącemu rezultatem tego skandalu, ale mam nadzieję, że dowodzi, iż robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić znaczną rekompensatę osobom zarażonym" - powiedział minister gabinetu Nick Thomas-Symonds.

Ponad 30 tys. osób zaraziło się wirusowym zapaleniem wątroby i wirusem HIV (ludzki wirus niedoboru odporności) w rezultacie zabiegów medycznych. Były to dwie grupy pacjentów: osoby, które otrzymały transfuzje zakażoną krwią oraz chorzy na hemofilię, którym podawano wykonane z zakażonej krwi preparaty krwiopochodne.

Eksperci badający brytyjską falę zakażeń WZW typu C i HIV stwierdzili, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych brytyjska państwowa służba zdrowia pobierała krew od dawców z grup podwyższonego ryzyka, takich jak więźniowie i narkomani. Podkreślili również, że władze nie wstrzymały importu produktów krwiopochodnych. Dodatkowo, mimo iż ryzyko zakażenia tą drogą było znane od 1982 r., aż do końca 1985 r. preparatów krwiopochodnych nie poddawano zabiegom, służącym wyeliminowaniu wirusa HIV.

W efekcie zakażeń zmarło ponad 3 tys. osób.

Rząd poinformował, że kilka pierwszych osób zaakceptowało przedstawione im oferty odszkodowań i może otrzymać wypłaty w najbliższych dniach. Kolejną grupę poproszono o złożenie wniosku o odszkodowanie. Na ich wypłatę rząd przewidział łącznie 11,8 mld funtów.

Agencja Reutera zauważyła, że odszkodowania zaczną być wypłacane w tym samym czasie, gdy rząd Partii Pracy walczy z sięgająca 22 mld funtów "czarną dziurą" w finansach publicznych, o którą premier Keir Starmer obwinił swoich poprzedników.

Wirusa HIV wyizolowano po raz pierwszy w 1983 roku, choć zdaniem naukowców miał on jeszcze w latach sześćdziesiątych dotrzeć na wyspy Karaibskie, a u progu lat siedemdziesiątych trafić do USA. Pierwszy test służący do wykrywania wirusa pojawił się w 1985 r. (PAP)

os/ mal/