O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W kocich łożyskach wykryto mikroplastik

Naukowcy wykryli mikroplastik w płodach i łożyskach kotów. Jak podkreślają, także ludzie są coraz bardziej narażeni na działanie tych substancji.

Koty. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Koty. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W niewielkim badaniu, obejmującym zaledwie osiem kotek we wczesnych stadiach ciąży, w płodach oraz w łożyskach niektórych zwierząt naukowcy z Uniwersytetu w Parmie wykryli mikroplastik.

Już inne badania sugerowały, że obecność mikroplastików może mieć negatywne skutki zdrowotne. Na przykład testy na gryzoniach wskazują, że płody narażone na mikroplastik mogą doznawać zaburzeń rozwojowych. Mikroplastik został również wykryty m.in. w ludzkim płynie owodniowym i łożyskach.

Więcej

PAP/Łukasz Gągulski

Jesienne mioty i syndrom słabego kocięcia [NASZE WIDEO]

Autorzy badania opisanego na łamach magazynu "PLOS One" sprawdzili bezdomne kotki przywiezione do przychodni weterynaryjnej w ramach programu kontroli populacji w północnych Włoszech.

Korzystając ze standardowej techniki analizy chemicznej, znanej jako spektroskopia Ramana, wykryli mikroplastiki w tkankach płodowych dwóch kotek oraz w tkankach łożyska trzech kotek. Znaleźli łącznie 19 różnych rodzajów mikroplastiku.

Badacze komentują, że nawet we wczesnych etapach ciąży mikroplastik może gromadzić się w łożyskach. Sugerują również, że mikroplastiki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Konieczne będą jednak dalsze testy, aby określić, czy obecność mikroplastiku może wpływać na zdrowie i rozwój płodu. W świetle tych rezultatów oraz wyników wcześniejszych badań naukowcy apelują o ograniczenie powszechnego użycia plastiku i rozwój alternatywnych materiałów. Apelują też do decydentów oraz przedstawicieli przemysłu o wdrażanie strategii ograniczania zanieczyszczenia plastikiem, które stanowi zagrożenie zdrowia ludzi i zwierząt.

Autor: Marek Matacz

mat/ zan/kgr/

Zobacz także

  • Pies zimą Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Zimą Brytyjczycy wyrzucają o połowę więcej zwierząt. Jednym z powodów wydatki na Boże Narodzenie

  • PAP/Łukasz Gągulski

    Jesienne mioty i syndrom słabego kocięcia [NASZE WIDEO]

  • Akcja krwiodawstwa dla zwierząt. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Psy i koty oddawały krew, która trafi do Weterynaryjnego Banku im. Milusia [NASZE WIDEO]

  • Kot Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rząd szykuje specjalny rejestr psów i kotów. Czym będzie KROPiK?

Serwisy ogólnodostępne PAP