O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Korei Płn. rozstrzelano publicznie trzech mężczyzn, którzy próbowali uciec z kraju

Trzej mieszkańcy Korei Północnej zostali publicznie rozstrzelani przez pluton egzekucyjny po zakończonej niepowodzeniem próbie ucieczki do Korei Południowej, a zwłoki skazańców spalono na oczach mieszkańców wioski, z której pochodzili – poinformowało Radio Wolna Azja (RFA).

Granica Korei Północnej z Koreą Południową, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Granica Korei Północnej z Koreą Południową, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Plany ucieczki trzech mężczyzn w wieku ok. 30 lat, w tym dwóch braci i ich znajomego, pokrzyżowała pogoda – podało RFA, powołując się na relacje z dwóch źródeł.

Z prowincji Hwanghae Południowe na zachodzie Półwyspu Koreańskiego wyruszyli oni łódką na południe. Płynąc w gęstej mgle, przekonani, że udało im się przekroczyć granicę, zobaczyli coś, co uznali za południowokoreański kuter rybacki. Po wezwaniu pomocy okazało się, że była to północnokoreańska łódź patrolowa. Mężczyźni zostali aresztowani.

Więcej

Kim Dzong Un, fot. PAP/EPA/KCNA

Kim Dzong Un po raz pierwszy od kilku lat oddał hołd zmarłemu ojcu

Według źródeł ich egzekucja odbyła się 20 lutego, czyli 42 dwa dni po próbie ucieczki.

Każdy otrzymał kilkadziesiąt strzałów w głowę, klatkę piersiową i nogi, a ich ciała zostały spalone na oczach zgromadzonych mieszkańców wsi. Według świadków mężczyźni byli wcześniej torturowani.

"To była próba zaszczepienia (w mieszkańcach wioski) strachu przed konsekwencjami próby ucieczki" - powiedział jeden ze świadków.

Informatorzy podkreślili, że egzekucja świadczy o surowszym niż dotąd karaniu uciekinierów. W poprzednich latach byli oni wysyłani do obozu reedukacyjnego na maksymalnie 15 lat. RFA przypomina o licznych egzekucjach przeprowadzonych w ostatnich latach na ludziach oskarżanych o dystrybucję południowokoreańskich filmów i muzyki, praktyki religijne czy nielegalny handel wołowiną.

Nie są znane bezpośrednie motywy działania straconych mężczyzn, jednak w obliczu chronicznego niedoboru żywności i surowych represji politycznych w Korei Płn. mieszkańcy tego kraju decydują się na ucieczkę z ojczyzny. Tylko w pierwszej połowie ub.r. na południe zbiegło 105 osób. W 2023 roku odnotowano 196 udanych prób tego rodzaju.

 

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ akl/ sma/

Zobacz także

  • Granica Korei Północnej z Koreą Południową, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Strzały ostrzegawcze na granicy Korei Północnej i Południowej. Żołnierze przekroczyli linię demarkacyjną

  • Kryptowaluty (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. PAP/EPA/JEROME FAVR

    Północnokoreańscy hakerzy dokonali największej w historii kradzieży kryptowalut

  • Kim Dzong Un, fot. PAP/EPA/KCNA

    Kim Dzong Un po raz pierwszy od kilku lat oddał hołd zmarłemu ojcu

  • Armia północnokoreańska Fot. PAP/EPA/KCNA

    Korea Płn.: podejmiemy intensywniejszą odpowiedź na prowokacje wrogów

Serwisy ogólnodostępne PAP