O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

To w tych krajach umiera najwięcej osób z powodu upałów. "Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa"

Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r., w tym najwyższy wskaźnik śmiertelności odnotowano w Grecji, we Włoszech i Hiszpanii – wynika z analizy naukowców z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal). Ich zdaniem "zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny".

Upał we Włoszech, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DANIEL DAL ZENNARO
Upał we Włoszech, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DANIEL DAL ZENNARO

Wyniki badań zostały opublikowane w poniedziałek na łamach "Nature Medicine" https://www.nature.com/articles/s41591-024-03186-1

Raport został opublikowany w dniu, kiedy na obrzeżach Aten strażacy walczą z pożarami lasów, Francja wprowadziła ostrzeżenie przed upałami, a Wielka Brytania odnotowała prawdopodobnie najgorętszy dzień w roku.

Naukowcy oszacowali, że w Europie w ubiegłym roku liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych upałami wyniosła 47 690 i jest to drugi najwyższy wynik w okresie 2015-2023. Więcej odnotowano w 2022 r. – wówczas upały pochłonęły ok. 70 tys. ofiar.

Autorzy artykułu wskazali, że wskaźnik śmiertelności w 2023 r. byłby o 80 proc. wyższy, gdyby ludzie nie przystosowali się do rosnących temperatur w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Odnotowali, że wskaźnik śmiertelności z powodu upałów był najwyższy w Grecji i wyniósł 393 zgony na milion osób, kolejne miejsca zajęły Włochy (209 zgonów na milion) i Hiszpania (175 zgonów na milion).

Elisa Gallo, epidemiolog środowiskowy w ISGlobal i główna autorka badania, powiedziała w rozmowie z "The Guardian", że "liczba zgonów związanych z upałami jest nadal zbyt wysoka". Przypominała, że "Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa".

Według globalnych danych 2023 r. był najcieplejszy w historii na świecie i drugi najcieplejszy w Europie. Naukowcy spodziewają się, że 2024 r. zajmie jego miejsce w tym rankingu.

Podobnie jak w latach ubiegłych zespół z ISGlobal wykorzystał modele epidemiologiczne zastosowane do tygodniowych danych dotyczących temperatury i śmiertelności w 823 regionach w 35 krajach europejskich.

sma/

Zobacz także

  • Upały w Rio de Janeiro. Fot. PAP/EPA/Antonio Lacerda

    Rio de Janerio zmaga się z rekordowymi upałami

  • Upały w Rio de Janerio. Zdj. ilustracyjne Fot. PAP/EPA/MARCELO SAYAO

    Fala ekstremalnych upałów w Brazylii. Odczuwalne temperatury mogą przekraczać 60 st. C [WIDEO]

  • Chłodząca kurtyna wodna na Placu Zamkowym w stolicy, fot. PAP/Leszek Szymański

    IMGW wydało ostrzeżenie przed upałem prawie w całym kraju

  • Rekordowe upały na obszarze amerykańskiego Pasa Słońca Fot. PAP/EPA/EUGENE GARCIA

    Fala upałów w USA. Ponad 60 mln Amerykanów objętych ostrzeżeniami

Serwisy ogólnodostępne PAP