O tym, że amerykański koncern rozpoczął proces sprzedaży TVN poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na cztery wtajemniczone źródła.
"W czasie, gdy rozważamy sprzedaż TVN, obejmiemy priorytetem status stacji jako niezależnego medium" - powiedziała rzeczniczka koncernu, odnosząc się tych doniesień. Przedstawicielka firmy powiedziała PAP, że nie zamierza rozwijać tego komentarza.
Według agencji Reutera, WBD współpracuje z doradcami banku inwestycyjnego JPMorgan w sprawie sprzedaży firmy, a sam bank był w ostatnich tygodniach "w kontakcie z potencjalnymi nabywcami aktywów". Zdaniem źródeł agencji, wartość TVN może opiewać na ponad 1 mld dol.
W ubiegłym tygodniu Warner Bros. Discovery ogłosił restrukturyzację koncernu, dzieląc go na część streamingową i rozrywkową oraz część zawierającą "liniowe" kanały telewizyjne, w tym TVN. Komentatorzy w USA spekulowali, że może to być przygotowanie do pozbycia się drugiego z segmentów biznesu.
W środę premier Donald Tusk poinformował o wpisaniu TVN na listę podmiotów podlegających ochronie, by uniemożliwić wrogie przejęcie przez "tych, którzy wypowiedzieli Polsce wojny hybrydowe". W mediach spekulowano m.in. o węgierskiej telewizji TV2 związanej z premierem tego kraju Viktorem Orbanem.
W poniedziałek do sprawy odniósł się Departament Stanu USA. Rzecznik resortu dyplomacji powiedział PAP, że choć ochrona mediów i pluralizmu przed "wrogą ingerencją" jest konieczna, to przestrzegł, że nie należy tego "nadużywać dla celów polityki wewnętrznej".
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
osk/ piu/ ał/