Warszawa. Kolejna praska kamienica trafiła do rejestru zabytków

2024-03-05 17:05 aktualizacja: 2024-03-05, 17:05
Kolejna praska kamienica trafiła do rejestru zabytków. Tym razem chodzi o modernistyczny budynek przy ulicy Mackiewicza 1 na Pradze-Północ. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu.

Kamienica znajduje się w północno-zachodniej pierzei ul. Mackiewicza, w rejonie skrzyżowania ul. Targowej i Kijowskiej.

"Na jej wartość artystyczną wpływa m.in. indywidualnie zaprojektowana, ponadprzeciętna, na pozór asymetryczna forma bryły i dekoracji budynku oparta na wyraźnie matematycznych proporcjach. Obiekt posiada wartości historyczne. Jest istotnym dokumentem rozwoju ulicy Mackiewicza i dzielnicy Praga-Północ. Wybudowany została w charakterystycznym dla lat 30. XX wieku stylu modernistycznym. Te budynki cechowały jasne wnętrza, nowoczesne lokale z kuchniami i dobrze wyposażonymi łazienkami" - wyjaśnił rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera.

Dodał, że wartość naukowa to charakterystyczne materiały, dla budownictwa mieszkaniowego lat 30. XX wieku czyli m.in. różowe lastryko, mosiężne klamki drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. "Budynek od samego początku został wyposażony w dźwig osobowy" - podkreślił Mizera.

Pięciopiętrowa kamienica w narożniku ulicy Targowej i Mackiewicza została wzniesiona w latach 1936-37 dla Józefa Holtorfa i Henryka Bieleckiego. Przetrwała II wojnę światową bez znaczniejszych uszkodzeń. Obecnie jest budynkiem komunalnym.



Około 1974 roku ścianę kamienicy od strony ulicy Targowej ozdobiła duża reklama V Oddziału PZU z ulicy Kijowskiej 11. W 2015 roku na ścianie powstał kolejny, nowy mural "Dziura w całym".

Kamienica zaprojektowana została przez architektów Bolesława Szmidta i Józefa Vogtmana jest dziś rzadkim na terenie Pragi Północ przykładem późnego funkcjonalizmu. Jej dynamiczna fasada otrzymała zaokrąglony prawy narożnik, ponad którym znajduje się taras z balustradą złożoną z poziomych, grubych prętów, przeciętych elementem w kształcie litery V. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i jeden lokal usługowy. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

gn/