"Podróże lotnicze nadal przynoszą korzyści konsumentom" - poinformował w Dubaju dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA) Willie Walsh, powołując się na najnowszą ankietę przygotowaną dla IATA.
Na podstawie badania opinii publicznej IATA z kwietnia 2024 r. szef Stowarzyszenia przekazał, że 97 proc. podróżnych wyraziło zadowolenie z podróży. "Ponadto, 91 proc. respondentów zgodziło się, że transport lotniczy ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, a 89 proc. stwierdziło, że ma on pozytywny wpływ na społeczeństwa" - dodał.
Z ankiety wynika, iż pasażerowie liczą na bezpieczną, zrównoważoną, wydajną i rentowną branżę lotniczą - zwrócił uwagę Willie Walsh.
"Kiedy zapytaliśmy, czy podróżni mają nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły poznać bardziej świat drogą lotniczą, to 93 proc. odpowiedziało, że tak. Co ważne, latanie pozostaje również dobrym stosunkiem jakości do ceny. 77 proc. z przepytanych podróżnych na 15 rynkach świata powiedziało tak samo. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że rzeczywiste koszty podróży lotniczych spadły o 34 proc. w ciągu ostatniej dekady" - poinformował Walsh.
Podczas badania 90 proc. respondentów stwierdziło, że podróże lotnicze są niezbędne we współczesnym życiu, a 83 proc. uznało, że globalna sieć transportu lotniczego ma kluczowe znaczenie dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
"Lotnictwo pozostaje zaangażowane w realizację celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Podróżni wyrażają wysoki poziom zaufania do tego zobowiązania, przy czym 82 proc. uważa, że jest to właściwy cel; 76 proc. twierdzi, że będziemy w stanie latać w sposób zrównoważony, a 78 proc. zgadza się, że liderzy branży lotniczej poważnie traktują wyzwanie klimatyczne" - przekazała IATA.
Ankieta pasażerska dla IATA została przeprowadzona w kwietniu br. wśród 6,5 tys. podróżnych na 15 rynkach - w Chile, USA, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Singapurze, Indonezji, Australii, Japonii i Chinach. Badanie powstało we współpracy firm Dynata i Savanta.
W Dubaju odbywa się 80. Walne Zgromadzenie IATA. Uczestniczą w nim przedstawiciele linii lotniczych, w tym PLL LOT, producentów samolotów, lotnisk czy instytucji lotniczych.
IATA zrzesza około 320 linii lotniczych, w tym PLL LOT, odpowiadających za 83 proc. światowego ruchu lotniczego. (PAP)
Z Dubaju: Aneta Oksiuta
kno/