Węgry nie zgodziły się na wspólną deklarację UE ws. zakazu europejskich mediów w Rosji

2024-06-26 13:05 aktualizacja: 2024-06-26, 14:49
Viktor Orban Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Viktor Orban Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Węgry nie zgodziły się na przyjęcie przez 27 krajów członkowskich UE wspólnego stanowiska potępiającego decyzję Rosji o zakazie działalności europejskich mediów w tym kraju. Z tego powodu oświadczenie wydał szef unijnej dyplomacji, wspierany przez 26 państw.

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek, że Rosja zakazała 81 mediom zachodnim działalności na swoim terytorium w odpowiedzi na zakaz emisji wydany wobec rosyjskich mediów państwowych przez UE.

Komisja Europejska dążyła do tego, by wspólne stanowisko w tej sprawie przyjęło 27 krajów członkowskich, ale Węgry się na to nie zgodziły. Dlatego oświadczenie wydał wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych i obronnych Josep Borrell, który uzyskał poparcie 26 pozostałych państw.

"Unia Europejska potępia decyzję rosyjskich władz o zakazie dla ponad 80 mediów europejskich jako całkowicie bezzasadną. Decyzja ta jeszcze bardziej ogranicza dostęp do bezpłatnej i niezależnej informacji oraz pogłębia i tak już ostrą cenzurę mediów w Rosji" - oświadczył Borrell.

Według niego objęte zakazem europejskie media działają według zasad i standardów dziennikarskich. "Podają merytoryczne informacje, także rosyjskiej publiczności, w tym na temat nielegalnej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Tłumaczył też, że rosyjskie ośrodki dezinformacji i propagandy, wobec których UE wprowadziła sankcje, nie są niezależne, ponieważ znajdują się pod kontrolą władz rosyjskich i odgrywają kluczową rolę we wspieraniu wojny agresywnej przeciwko Ukrainie.

"UE będzie w dalszym ciągu wspierać dostępność informacji zgodnych z faktami, także dla odbiorców w Rosji" - zadeklarował Borrell.

Wśród mediów objętych zakazem znalazły się m.in. telewizja Biełsat i wydawany w Warszawie miesięcznik "Nowaja Polsza". Są to media, które mają edycje rosyjskojęzyczne.

Na liście widnieje 81 mediów, w tym czołowe europejskie gazety, pisma i portale, takie jak np. niemiecki tygodnik "Spiegel", hiszpański dziennik "El Mundo", francuska gazeta "Le Monde" czy portal Politico.eu, a także francuska agencja prasowa AFP.

Rosyjskie MSZ przekazało w komunikacie, że media te zostały objęte zakazem nadawania w reakcji na uchwaloną 17 maja przez Radę UE decyzję o zakazie "jakiejkolwiek działalności nadawczej" dla kilku rosyjskich mediów, w tym państwowej agencji RIA Nowosti oraz kontrolowanych przez Kreml gazet "Izwiestija" i "Rossijskaja Gazieta".

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

kno/