"Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie miał formułę zamkniętą. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 6 osób. Programy osób, które wyraziły na to zgodę, zostaną opublikowane na stronie ministerstwa" - podał resort kultury w komunikacie.
Dodał, że komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami i rekomendowała dwie osoby na to stanowisko: Justynę Czarnotę-Misztal oraz dr. Pawła Sztarbowskiego. O tym, że to Czarnota-Misztal zostanie nową szefową Instytutu Teatralnego zdecydowała Hanna Wróblewska.
"Jej koncepcja programowa dotycząca rozwoju Instytutu Teatralnego w najbliższych latach została sformułowana z perspektywy odbiorcy kultury w kontekście różnorodności, egalitaryzmu i dialogu. Kandydatka wskazała m.in. na otwartość Instytutu na inicjatywy środowiskowe, w tym realizowane przez podmioty trzeciego sektora. Wykazała również kompetencje miękkie, wysokie zdolności w zakresie negocjacji i mediacji, jak również umiejętność wspierania projektów facylitacyjnie i moderacyjnie, co jest niezwykle cenne we wzmacnianiu instytucji" - wskazało MKiDN.
Justyna Czarnota-Misztal jest polonistką, pedagożką teatru, trenerką, kuratorką i menedżerką kultury. To absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 2010 r. pracowała w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie w latach 2016-22 była kierowniczką Działu Pedagogiki Teatru. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkinią Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Od 2020 r. wykłada na Podyplomowych Studiach Zarządzania Kulturą przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Wraz z Martą Stańczyk jest laureatką nagrody 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za tekst spektaklu "Królestwa" w reżyserii Justyny Sobczyk (2022). Z Kolektywem Kobietostan otrzymała również Nagrodę im. Haliny Machulskiej 2023.
Jako freelancerka prowadzi warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce oraz projektuje materiały edukacyjne i rozwojowe. Była kuratorką małych Warszawskich Spotkań Teatralnych (2019), a w 2024 r. kuratorowała niedawno zakończonej 6. edycji Małej Boskiej Komedii w Teatrze Łaźnia Nowa – najważniejszego w Polsce przeglądu spektakli dla młodych widzów.
"Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni" - poinformowano w biogramie Czarnoty-Misztal na stronie Instytutu.
Ministerstwo Kultury podało, że nowa dyrektorka Instytutu Teatralnego "w ostatnich dwóch latach podejmowała szereg różnorodnych działań na polu kultury. Była m.in. współredaktorką publikacji +Rozmowy o OBECNOŚCI w teatrze+ dotyczącej twórczości osób z niepełnosprawnością, wydanej przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz koordynatorką i producentką działań artystycznych i edukacyjnych w Fundacji Burdąg".
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu państwa. Znajduje się w nim największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. "Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest olbrzymi zbiór artykułów prasowych, recenzji, zdjęć, programów teatralnych, afiszy, plakatów, dokumentów związanych z działalnością poszczególnych scen. Wiele zdigitalizowanych dokumentów udostępnianych jest w części wirtualnej archiwum na stronach e-teatr.pl oraz encyklopediateatru.pl" - czytamy na stronie Instytutu.
Pierwszym dyrektorem Instytutu Teatralnego, w latach 2003-13, był Maciej Nowak. W latach 2014-18 placówką kierowała Dorota Buchwald. 1 listopada 2019 r. na stanowisko dyrektora powołana została Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, która od kwietnia pełniła obowiązki dyrektora tej instytucji. Jej kadencja upływa z końcem października. (PAP)
gj/ miś/ amac/ jos/