Wiceminister Mroczek: strefa buforowa przynosi korzyści, a jej negatywne oddziaływanie jest niewielkie

2024-09-02 11:57 aktualizacja: 2024-09-02, 18:53
Granica z Białorusią. Fot. PAP/Paweł Supernak
Granica z Białorusią. Fot. PAP/Paweł Supernak
Przez trzy miesiące mogliśmy obserwować działanie strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej; wyznaczona strefa przynosi korzyści, a jej negatywne oddziaływanie społeczne i gospodarczej jest niewielkie - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, odnosząc się do planowanego przedłużenia działania strefy.

"Podjęliśmy procedurę przyjęcia rozporządzenia ws. wydłużenia obowiązywania strefy buforowej, czyli czasowego zakazu wstępu na określonym terenie strefy przygranicznej, w takim samym zasięgu terytorialnym jak dotychczas, na kolejne trzy miesiące" - przekazał PAP wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi trafił w piątek do uzgodnień. Zgodnie z propozycją, zakaz przebywania w strefie nadgranicznej zostanie przedłużony od 11 września na kolejne 90 dni.

Mroczek dodał, że projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i jednocześnie do konsultacji - tak jak poprzednio - z przedstawicielami administracji regionalnej i lokalnej. "Czyli z samorządami terytorialnymi, na terenie których strefa będzie wprowadzana, z organizacjami pozarządowymi, a więc szeroki zakres uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych" - mówił Mroczek.

Wiceszef MSWiA dodał, że w tym tygodniu mija termin na wniesienie uwag. "W związku z tym będziemy mieli wszystko do podjęcia decyzji w tej sprawie" - zaznaczył.

"Ta strefa przyczyniła się do zmniejszenia liczby prób nielegalnego przekraczania granicy. Z uwagi na to, że praktycznie obejmuje teren niezabudowany, w sposób niewielki oddziałuje negatywnie na funkcje społeczne i gospodarcze, natomiast przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na tym terenie" - ocenił.

Zgodnie z ustawą o ochronie granicy państwowej w razie konieczności "zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego w strefie nadgranicznej w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi albo mienia, wynikającym z przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom prawa lub podejmowania prób takiego przekraczania, lub uzasadnionym ryzykiem popełniania innych czynów zabronionych, może być wprowadzony czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej".

Zakaz na określonym obszarze wprowadza w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 13 czerwca. W związku z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania organizacje społeczne, które udzielają pomocy humanitarnej, medycznej i prawnej na pograniczu polsko-białoruskim podnosiły w swoich stanowiskach i oświadczeniach, że wprowadzenie strefy to naruszenie praw i uniemożliwienie niesienia pomocy migrantom.

Stanowisko ws. wprowadzenia strefy przedstawił również RPO, który zaznaczył, że nie neguje konieczności podejmowania działań, które mają przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Jednocześnie wskazał, że efektem wprowadzenie regulacji może być ryzyko naruszeń praw człowieka i pogłębienia kryzysu humanitarnego na granicy. (PAP)

mchom/ aba/ amac/pp/