O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wicepremier Włoch ma nadzieję na udział Rosjan w igrzyskach 2026. "Zbliża się Wielkanoc i miejmy nadzieję, że przyniesie pokój"

Włoski wicepremier, minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini wyraził nadzieję, że przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbędą się na północy Italii, będą mogli wziąć udział również sportowcy rosyjscy. Jak dodał, chciałby zobaczyć flagi ukraińskie i rosyjskie.

Włoski wicepremier, minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini, fot. PAP/EPA/ANSA
Włoski wicepremier, minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini, fot. PAP/EPA/ANSA

Podczas inauguracji toru bobslejowego, przygotowanego na igrzyska Mediolan-Cortina d'Ampezzo, Salvini oświadczył: "Zbliża się święta Wielkanoc i miejmy nadzieję, że przyniesie pokój".

"Mamy nadzieję, że te igrzyska będą mogły gościć sportowców z flagami ukraińskimi i także rosyjskimi, bo widok zawodników startujących bez swojego sztandaru nie jest miły" - dodał włoski wicepremier.

Salvini podkreślił, że tor bobslejowy w Cortinie d'Ampezzo jest "przykładem wspaniałej włoskiej inżynierii". "Włoscy Inżynierowie i architekci nie mają sobie równych na świecie" - ocenił.

Więcej

Livigno. Fot. Wikimedia Commons

Igrzyska 2026. Szef organizacji turystycznej w Livigno: my już wygraliśmy

Olimpijski tor wywoływał przez długi czas polemiki i dyskusje, ponieważ poszukiwano lokalizacji dla niego, co spowodowało spore opóźnienia. Pojawiła się nawet hipoteza skorzystania podczas włoskich igrzysk z odpowiedniego obiektu w Austrii.

"Odrobiliśmy opóźnienia" - zapewnił Salvini podczas wtorkowej prezentacji.

Reprezentacja Rosji po raz ostatni wzięła udział w igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. I już wtedy w niepełnym składzie, gdyż ze startu wykluczono lekkoatletów, z wyjątkiem Darii Kliszyny, a także dużą część kadry wioślarzy, kajakarzy, pływaków, pięcioboistów i jednego żeglarza. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) rekomendowała nawet MKOl wykluczenie wszystkich Rosjan w reakcji na raport o dopingu podczas zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku, przygotowany przez kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena. Z dokumentu wynikało, że laboratoria antydopingowe w Soczi i w Moskwie, minister sportu oraz służby specjalne Rosji (FSB) brały udział w tuszowaniu pozytywnych wyników testów reprezentantów gospodarzy.

Sprawa systemowego dopingu w rosyjskim sporcie, nagłośniona po raz pierwszy w filmie dokumentalnym niemieckiej telewizji ARD w grudniu 2014 roku, ciągnęła się dalej i miała swoje skutki. W zimowych igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku startowali "Olimpijscy sportowcy z Rosji", a w kolejnych - letnich w Tokio w 2021 oraz zimowych w Pekinie w 2022 - ekipa uczestniczyła pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Bez narodowych barw i bez grania hymnu rosyjskiego dla zwycięzców.

Z kolei po rozpoczętej w lutym 2022 pełnoskalowej zbrojnej agresji na Ukrainę Rosja i jej sojuszniczka Białoruś cały czas pozostają na marginesie światowego sportu. Zawodnicy z tych krajów startują tylko w niektórych dyscyplinach, ale pod neutralną flagą, a drużyny - zarówno narodowe, jak i klubowe - są wykluczone z międzynarodowych rozgrywek.

Więcej

Prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) Johan Eliasch, fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

"Sportowcy nie odpowiadają za miejsce urodzenia". Prezydent FIS o starcie Rosjan w zimowych igrzyskach w 2026 roku

W ubiegłym roku w igrzyskach w Paryżu wystartowało tylko 17 Białorusinów i 15 Rosjan. Zaproszeni jako "indywidualni sportowcy neutralni" musieli przejść zarówno przez sito kwalifikacyjne, jak i podwójną kontrolę, najpierw przez międzynarodowe federacje, a następnie przez MKOl, aby upewnić się, że nie wspierają aktywnie wojny na Ukrainie, ani nie mają żadnych powiązań z armią swojego kraju.

Nie wszyscy sportowcy z tych krajów zostali dopuszczeni do eliminacji. Tak stało się po decyzjach światowych federacji - lekkoatletycznej i pływackiej.

W Paryżu Białorusini zdobyli cztery medale olimpijskie, m.in. złoty wywalczył gimnastyk Iwan Litwinowicz w skokach na trampolinie. Spośród Rosjan na podium stanęły tylko srebrne w deblu tenisistki Mirra Andriejewa i Diana Sznajder.

sw/ pp/ sma/

Zobacz także

  • Para prezydencka. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Para prezydencka na ceremonii otwarcia Światowych Igrzysk Zimowych Olimpiad Specjalnych

  • Prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) Johan Eliasch, fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

    "Sportowcy nie odpowiadają za miejsce urodzenia". Prezydent FIS o starcie Rosjan w zimowych igrzyskach w 2026 roku

  • Szef MKOl Thomas Bach, fot. PAP/EPA/ANSA/DANIEL DAL ZENNARO

    Zimowe Igrzyska 2026. W Mediolanie rozpoczęło się uroczyste odliczanie do inauguracji

  • Trasa Olimpia delle Tofane w narciarstwie zjazdowym w Cortina d’Ampezzo, fot. twitter.com/@milanocortina26

    Rok przed inauguracją zimowych igrzysk we Włoszech. Jak idą przygotowania?

Serwisy ogólnodostępne PAP