O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszefowa MEN: kard. Nycz myli religię z religioznawstwem

Wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała w poniedziałek, że kard. Kazimierz Nycz pomylił religię z religioznawstwem, gdy uznał, że jedna lekcja religii powinna być obowiązkowa w szkołach, bo cywilizacja europejska wyrosła z chrześcijaństwa.

Wiceminister edukacji Joanna Mucha. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister edukacji Joanna Mucha. Fot. PAP/Paweł Supernak

Według Muchy kard. Nycz myli religię z religioznawstwem. "Gdybyśmy rzeczywiście nauczali nasze dzieci religioznawstwa, to (...) taki wkład kulturowy w ich edukację, w ich wychowanie miałby sens" – powiedziała w TOK FM wiceministra.

Podkreśliła, że spuścizna kulturowa, o której wspomina kard. Nycz, jest nauczana na lekcjach języka polskiego.

"Religia nie przygotowuje do tego typu zrozumienia naszej kultury. Znamy wszyscy anegdotyczne przykłady o tym, czego dzieci uczone są podczas lekcji religii" – dodała.

Więcej

Kard. Kazimierz Nycz Fot. PAP/Piotr Nowak

Kard. Nycz: godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa

Zaznaczyła, że decyzja o udziale w lekcji religii powinna zależeć od rodziców, ewentualnie od dzieci, gdy mają możliwość decydowania.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział PAP, że godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej, która wyrosła z chrześcijaństwa. Zaznaczył, że tożsamość, kultura i życie społeczno-polityczne narodów europejskich zostały "ukształtowane na bazie chrystianitas".

"W związku z tym nie da się zrozumieć europejskiej sztuki, muzyki, architektury bez znajomości chrześcijaństwa. Powinni uświadomić to sobie zarówno rządzący, jak rodzice oraz sama młodzież" – podkreślił kard. Nycz.

Projekt rozporządzenia MEN o jednej nieobowiązkowej godzinie lekcji religii tygodniowo trafił w ubiegłym tygodniu do konsultacji. Resort chce, aby lekcje te odbywały się przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. 

kno/ joz/ grg/

Zobacz także

  • Barbara Nowacka Fot. PAP/Michał Meissner

    Nowacka: namawiam Episkopat do współpracy, to rząd kieruje polityką edukacyjną

  • Lekcja religii (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/FR4ANCO SILVI

    Katecheci chcą lekcji religii uregulowanych ustawą. MEN jest przeciw

  • Minister edukacji Barbara Nowacka, fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Specjalnie dla PAP

    Szefowa MEN ws. religii w szkołach: rząd ma swój plan, który realizuje

  • Ks. Leszek Gęsiak. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Biskupi napisali list do premiera w sprawie lekcji religii

Serwisy ogólnodostępne PAP