Konferencja "Naturalnie, że in vitro" jest organizowana pod patronatem wicemarszałek Sejmu.
Wielichowska podkreśliła, że macierzyństwo nie zawsze jest "na wyciągnięcie ręki", a droga do niego często jest długa i kosztowna.
"Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy ponad 1,5 mln par w Polsce. Przez ostatnie lata temat niepłodności stał się tematem tabu, jakby nie istniał. Niestety przez brak edukacji leczenie niepłodności metodą in vitro nadal wzbudza wiele obaw, nadal wzbudza wiele kontrowersji zarówno pod kątem medycznym, światopoglądowym, jak i etycznym" – zaznaczyła wicemarszałkini Sejmu.
Przypomniała, że 1 czerwca startuje rządowy program finansowania in vitro.
"Dzięki temu państwo wreszcie przywraca nadzieję i daje realną szansę na zostanie rodzicami tym wszystkim, którzy tego pragną najbardziej" – powiedziała Wielichowska.
Wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że niepłodność dotyka jednej na sześć par na świecie. Wskazała, że w latach 1999-2018 w Polsce urodziło się ponad 62 tys. dzieci dzięki zapłodnieniu in vitro.
"Tylko w latach 2013-2016 – 22 tys. dzieci to były dzieci, które urodziły się dzięki wsparciu rządowego programu" – poinformowała Gajewska.
Podkreśliła, że polityka prorodzinna jest dla rządu priorytetem.
"Już jutro w Sejmie będzie trzecie czytanie i mam nadzieję, że również głosowanie projektu znanego państwu pod nazwą 'babciowe', które zapowiadaliśmy w kampanii, a teraz funkcjonującego oficjalnie pod nazwą 'Aktywny rodzic'" – zapowiedziała wiceminister rodziny. (PAP)
Autorki: Karolina Kropiwiec, Paulina Kurek
kh/