Obecny 70-letni Niemiec Thomas Bach, także olimpijczyk (mistrz w drużynie florecistów z 1976) w czerwcu przyszłego roku, po 12 latach kierowania MKOl, pożegna się z tą funkcją.
"Poważnie się nad tym (kandydowaniu na przewodniczącego MKOl - PAP) zastanawiam. Zawsze jasno mówiłem, że gdyby nadarzyła się okazja, poważnie bym się nad tym zastanowił " - powiedział Coe, którego trzecia i ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta World Athletics wygaśnie w 2027 roku.
Coe, mistrz olimpijski na 1500 m z 1980 i 1984 roku (oraz srebrny medalista z Moskwy i LA na 800 m) był również szefem komitetu organizacyjnego igrzysk w Londynie w 2012 r.
"Byłem zaangażowany w ruch olimpijski przez większość mojego życia. Jako sportowiec miałem zaszczyt uczestniczyć w dwóch igrzyskach, następnie przewodniczyłem komitetowi olimpijskiemu mojego kraju, a teraz mam najlepszą pracę na świecie, jako prezydent sportu olimpijskiego numer jeden. Myślę, że są to doświadczenia, które w połączeniu z innymi aspektami mojego życia, mogą być przydatne w MKOl" - dodał.
Został wybrany na prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) w Pekinie w sierpniu 2015 r. podczas jubileuszowego 50. Kongresu IAAF. W 2022 r. przyjął twarde stanowisko, wykluczając rosyjskich i białoruskich sportowców w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.
Coe urodził się 29 września 1956 roku w Londynie. Jego rodzice (matka była pół-Hinduską) pochodzili z biednej dzielnicy, a on wychował się w prowincjonalnym Sheffield. W 1968 roku 12-letni Sebastian z wypiekami na twarzy oglądał rywalizację biegaczy podczas igrzysk w Meksyku. Po ich zakończeniu zgłosił się do sekcji lekkoatletycznej. 12 lat później w Moskwie spełnił swoje marzenie - został mistrzem olimpijskim.
Karierę zawodniczą zakończył w 1990 roku. W latach 1992-1996 zasiadał w Izbie Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej. Królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim. (PAP)
kgr/