Organizatorzy przedsięwzięcia - „Małachowianka” - bo tak popularnie nazywana jest od nazwiska obecnego patrona najstarsza polska szkoła, istniejąca od 1180 r., a także płocka Fundacja Vivat Polonia oraz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego, chcą m.in. ustanowić rekord w liczbie uczestników eksperymentu Buffona. Głównym celem projektu jest popularyzacja nauki - ogłoszono w poniedziałek w zapowiedzi wydarzenia.
„Choć eksperyment kojarzy się zwykle z czymś bardzo skomplikowanym, ten polega na wykonaniu serii rzutów igłą na specjalnie przygotowaną planszę” - powiedział prezes Fundacji Vivat Polonia, pomysłodawca projektu Cezary Supeł.
Wyjaśnił, że liczba powtórzeń rzutu ma wpływ na dokładność szacowania wartości liczby Pi - im więcej powtórzeń rzutów igłą, tym większe przybliżenie wartości Pi. „Zwykle używane jest to najpowszechniejsze 3.14, stąd też nieprzypadkowa jest data eksperymentu przypadająca na Dzień Liczby Pi, czyli 14 marca, zapisywana w komputerowy sposób właśnie jako 03.14” - podkreślił Supeł.
Przypomniał, że matematyczny eksperyment, który pozwala statystycznie oszacować wartość Pi, opisał w XVIII wieku francuski matematyk Georges’a-Louis Leclerc, hrabia Buffon (1707 - 1788), a doświadczenie to przeszło do historii pod nazwą „Igły Buffona”.
Do udziału w eksperymencie organizatorzy przedsięwzięcia zaprosili uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Płocka, ale także z całego woj. mazowieckiego. „W doświadczeniu mogą wziąć udział również szkoły z całej Polski, a nawet wszyscy chętni w swoich domach, postępując zgodnie z przygotowaną procedurą postępowania, która szczegółowo opisuje poszczególne kroki” - zachęcają twórcy projektu. Jak podkreślają, liczą że wyzwanie podejmą też w swych domach dzieci i młodzież wraz z rodzicami.
Do wykonania jak największej liczby powtórzeń rzutu na specjalnie przygotowaną planszę igłę można zastąpić wykałaczką lub patyczkiem kosmetycznym - bardzo istotne jest natomiast zanotowanie danych w odpowiednim formularzu. „Ważna jest liczba powtórzeń rzutu, która ma wpływ na dokładność szacowania wartości liczby Pi. Jeśli więcej powtórzeń zostanie wykonanych, tym większe będzie przybliżenie wartości Pi” - wyjaśniono w anonsie wydarzenia.
Planszę i kartę wyników można pobrać ze strony internetowej: malachowianka.edu.pl. „Wystarczy je wydrukować i dobrze się bawić, nie zapominając przesłać swoich wyników organizatorom” - zachęcają „Małachowianka”, Fundacja Vivat Polonia i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego. Namawiają też do dokumentowania i dzielenia się relacjami z udziału w eksperymencie za pośrednictwem stron internetowych i szkolnych profili w mediach społecznościowych, przy czym dla najbardziej zaangażowanych szkół przewidziane zostały nagrody.
„Głównym celem eksperymentu Buffona z okazji Dnia Liczby Pi jest popularyzacja nauki, a szczególnie matematyki poprzez zabawę oraz rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi” - podkreślają twórcy projektu. Informują jednocześnie, że wydarzenie patronatem honorowym objęli marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Płocka Pan Andrzej Nowakowski i starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku otrzymało tę nazwę w 1921 r. Szkoła w tym samym miejscu działa nieprzerwanie od 1180 r., co oznacza, że jest jedną z najstarszych w Europie. Powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.
W przeszłości wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-1886); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach (1915-1986), podróżnik Tony Halik (1921-1998), a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki (1927-2013).
Dzień Liczby Pi płocka „Małachowanka” organizuje od 2012 r. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
nl/