Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce (1602 m n.p.m.) to jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga znajduje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium, składający się z trzech połączonych dysków, powstał w 1974 r. Jego budowa trwała pięć lat. Pomiary meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy prowadzone są nieprzerwanie od niemal 145 lat.
Budynek obserwatorium składa się z trzech połączonych ze sobą obiektów w kształcie dysków. W części dolne do 2015 r. działa restauracja, w środkowej i górnej znajduje się obserwatorium.
Remont obserwatorium ma się rozpocząć w przyszłym roku. Niemal gotowa jest już dokumentacja projektowa. „Remont w głównej mierze obejmie dysk dolny, restauracyjny, planowana jest również wymiana poszycia dachowego całego obiektu” – powiedział PAP kierownik obserwatorium Piotr Krzaczkowski.
Istotną częścią remontu będzie doprowadzenie mediów i budowa systemu odprowadzania ścieków. „To konieczne z powodu stanu instalacji, która wymaga gruntownej wymiany” – mówił Krzaczkowskie. Po modernizacji ścieki ze Śnieżki mają być odprowadzane do położonego u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy Karpacza.
Krzaczkowski ocenił, że sam remont budynku obserwatorium powinien zakończyć się w ciągu dwóch lat.
W połowie czerwca deklarację dotyczącą inwestycji w infrastrukturę na Śnieżce podpisali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego z Polski i Czech, IMGW, Karpacza i schroniska Dom Śląski. Oprócz budowy instalacji sanitarnych – doprowadzenie wody i odprowadzenia ścieków – w deklaracji wskazano również na remont Drogi Jubileuszowej prowadzącej na Śnieżkę.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
ał/