Władze Zakopanego: w tym roku Sylwester będzie skromniejszy, regionalno-folkowy

2024-10-09 09:33 aktualizacja: 2024-10-09, 11:38
Sztuczne ognie nad Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot
Sztuczne ognie nad Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot
Władze Zakopanego rozpoczęły organizację imprezy sylwestrowej, która ma być wydarzeniem na kilkadziesiąt tys. osób i skromniejszym niż w latach ubiegłych. Będzie to koncert regionalno-folkowy – zapowiedziała wiceburmistrz Zakopanego Iwona Grzebyk-Dulak.

„Na pewno koncert sylwestrowy musi być, ponieważ nie może powstać próżnia po tylu latach organizowania hucznych imprez. Chyba nikt sobie nie wyobraża, żeby sylwestrowego koncertu w Zakopanem nie było. Będzie to impreza skromniejsza, ale chcemy, aby była” – powiedziała PAP wiceburmistrz miasta pod Giewontem.

Według pomysłu władz Zakopanego, tegoroczna impreza to będzie Sylwester regionalno-folkowy, ale na razie nie wiadomo, jakie fundusze z budżetu miasta będą przeznaczone na wydarzenie. Nie ma też jeszcze potwierdzonych zespołów, ale mają to być grupy lokalne, a także polskie zespoły folkowe.

„Szukamy oszczędności i sprawdzamy w różnych wydziałach, gdzie możemy zaoszczędzić. Być może też zwrócimy się o wsparcie do sponsorów” – zapowiedziała wiceburmistrz.

Poprzednie władze Zakopanego, począwszy od 2016 r., organizowały corocznie wraz z TVP, sylwestrowy koncert dla 30-tysięcznej publiczności. Poza wyznaczonymi sektorami na Równi Krupowej gromadziło się dodatkowo ponad drugie tyle osób.

Podczas Sylwestra Marzeń z TVP2 pod Giewontem wystąpili m.in.: Jason Derulo, Dua Lipa, Oceana, Natalia Oreiro, Luis Fonsi, Ricchi e Poveri, Al Bano, Boney M., Dr Alban, Shaun Baker i Modern Talking. Występowali też polscy artyści m.in. Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Sławomir, Roxie Węgiel, Golec uOrkiestra, Blanka, Edyta Górniak, Dawid Kwiatkowski, Zakopower i Daria Marx. Występowały także gwiazdy disco polo: Playboys, Weekend, Defis, Classic, Boys, MiłyPan, Voyager oraz król gatunku – Zenon Martyniuk.

Głównym organizatorem Sylwestra Marzeń była Telewizja Polska, dlatego Zakopane nie ponosiło kosztów związanych np. z gażami dla wykonawców czy budową estrady. Po stronie Zakopanego było użyczenie terenu imprezy, zabezpieczenie porządku poza terenem zorganizowanym, a także uprzątnięcie Równi Krupowej po koncercie.

Mimo że Sylwester Marzeń z TVP gromadził wielką publiczność, budził także kontrowersje. Przeciwnicy imprezy podnosili, że głośna muzyka płoszy zwierzęta w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz, że jest promocją disco polo.

Obecne władze Zakopanego, po spotkaniu w sprawie organizacji imprezy ustalili, że koncert Sylwestrowy również odbędzie się na Górnej Równi Krupowej, czyli w tym samym miejscu i będzie to wydarzenie masowe na kilkadziesiąt tysięcy osób.

„Uznaliśmy, że najlepsza będzie dotychczasowa lokalizacja koncertu sylwestrowego, czyli Górna Równia Krupowa i tam będziemy organizowali wydarzenie. Będziemy jeszcze przygotowywali dokumentację wraz ze służbami i będziemy konsultowali szczegóły. Zwróciliśmy się też do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z prośbą o wsparcie funkcjonariuszy policji. Omówiliśmy także zabezpieczenie medyczne i rozmawialiśmy o potencjalnych zagrożeniach” – przekazała Grzebyk-Dulak.

Oprócz imprezy masowej władze miasta nie zrezygnują z organizowanego nieprzerwanie od wielu lat koncertu muzyki klasycznej w noc sylwestrową.

szb/ agz/ sma