O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wniosek o postawienie Świrskiego przed TS. Członkowie KRRiT zeznają w charakterze świadków

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej we wtorek ponownie zajęła się wnioskiem o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Tym razem w charakterze świadków zeznają m.in. członkowie KRRiT.

Maciej Świrski, fot. PAP/Leszek Szymański
Maciej Świrski, fot. PAP/Leszek Szymański

Posiedzenie komisji jest zamknięte. Początkowo media nie miały nawet zgody, aby podejść pod salę konferencyjną im. Jacka Kuronia (bud. F), gdzie obraduje komisja; ostatecznie taka zgoda została wydana.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji w charakterze świadków przesłuchane zostaną członkinie KRRiT: Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska. Komisja przesłucha również dyrektorkę Krajowego Instytutu Mediów Ewę Szejner.

Przed posiedzeniem komisji jej przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) powiedział: "zbliżamy się do finału, coraz więcej świadków zostało przesłuchanych". "Chodzi o dojście do prawdy" - dodał.

Poinformował także, że kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na środę 19 lutego.

W maju grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed TS. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN24, TOK FM, Radia Zet), a także niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Członkowie KRRiT mogą zostać postawieni przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.(PAP)

akr/ dki/ jpn/ sma/

Zobacz także

  • Logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Medioznawca: działania KRRiT wielokrotnie biegunowo odległe od starania o zachowanie pluralizmu mediów

  • Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. Fot. PAP/	Paweł Supernak

    Maciej Świrski: KRRiT będzie prowadziła monitoring kampanii wyborczej

  • Maciej Świrski. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert o komisji ws. Świrskiego: ma prawo do obrony, ale przy skutecznym procedowaniu

  • Prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, fot. PAP/Rafał Guz

    Sąd zdecydował ws. decyzji szefa KRRiT. TOK FM nie zapłaci kary

Serwisy ogólnodostępne PAP