Wnuczka Aleksandry Piłsudskiej: babcia była bardzo silną kobietą, cały czas siedziała w książkach [NASZE WIDEO]

2023-12-12 16:53 aktualizacja: 2023-12-12, 17:16
Warszawa po 1926 r. Marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą i Jadwigą w Belwederze. Fot. PAP/Reprodukcja
Warszawa po 1926 r. Marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą i Jadwigą w Belwederze. Fot. PAP/Reprodukcja
To była kobieta o bardzo silnej osobowości, aktywna, zadaniowa. Moja babcia była bardzo zajęta, pisała, siedziała w książkach i papierach. Nie przypominam sobie, aby coś piekła - tak o Aleksandrze Piłsudskiej mówiła PAP.PL wnuczka Joanna Onyszkiewicz podczas otwarcia wystawy plenerowej „Moje wybory. Aleksandra Piłsudska” w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podkreśliła, że czasy, w których żyła Aleksandra Piłsudska były trudne.

"To budowanie kraju, budowanie rodziny – to było bardzo obciążające. Ale moja babcia by nie dała rady?” – zapytała retorycznie Onyszkiewicz.

Wystawa składa się z ponad dwudziestu plansz przedstawiających we współczesny artystyczny sposób wizerunku Aleksandry, żony marszałka na różnych etapach jej życia wraz z jej wypowiedziami, którym towarzyszą plansze historyczne omawiające najważniejsze zagadnienia dotyczące jej życia ilustrowane bogatą ikonografią.

„Wystawę otwieramy w rocznicę urodzin Aleksandry Piłsudskiej. Celem wystawy jest wyjęcie jej z cienia, postawienie obok Józefa Piłsudskiego, aby mogła lśnić własnym blaskiem, bo dokonań miała bez liku” – powiedział dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk. Dodał, że wystawa eksponowana jest również na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie w 1921 roku Aleksandra zakupiła niewielkie letnisko, a później stworzyła pierwszy prawdziwy dom dla swojej rodziny.

Aleksandra Piłsudska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Uczestniczyła w przygotowaniach i akcji pod Bezdanami, a w czasie Wielkiej Wojny została komendantką służby wywiadowczej Legionów Polskich, działała w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego oraz w Polskiej Organizacji Wojskowej. Była dwukrotnie więziona. Od 1921 roku jako żona Józefa Piłsudskiego i pierwsza dama, a następnie Pani Marszałkowa, podejmowała liczne działania obywatelskie i charytatywne. Jako kombatantka zainicjowała spisywanie wspomnień uczestniczek walk o niepodległość.

Za liczne zasługi Aleksandra Piłsudska została odznaczona między innymi Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Po śmierci męża Aleksandra stała się kustoszką jego pamięci. Od 1939 roku żyjąc na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii działała na rzecz niezawisłości Polski i zachowania dziedzictwa myśli niepodległościowej Józefa Piłsudskiego. Zmarła 31 marca 1963 w Londynie. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm jako rok Aleksandry Piłsudskiej. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

mmi/