Wraca proces w tzw. sprawie "Skóry". Przedłużony areszt dla Roberta J.

2024-06-27 13:16 aktualizacja: 2024-06-27, 15:56
Sąd Apelacyjny w Krakowie, proces w tzw. sprawie "Skóry", czyli zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem studentki UJ Katarzyny Z.
Sąd Apelacyjny w Krakowie, proces w tzw. sprawie "Skóry", czyli zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem studentki UJ Katarzyny Z.
Sąd Apelacyjny w Krakowie w czwartek postanowił przedłużyć do 31 października tymczasowe aresztowanie Roberta J. oskarżonego w tzw. sprawie "Skóry". Mężczyzna od prawie siedmiu lat przebywa w areszcie.

W czwartek Sąd Apelacyjny w Krakowie przedłużył tymczasowy areszt dla Roberta J. nieprawomocnie skazanego za morderstwo młodej kobiety, której fragmenty skóry i ciała pod koniec lat 90. wyłowiono z Wisły.

Uzasadniając decyzję o dalszym aresztowaniu sędzia Marek Długosz zwracał uwagę, że nieprawomocne skazanie oskarżonego powoduje, że istnieje "duże prawdopobieństwo popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu czynu". Wskazał także na obawę matactwa, która w opinii sądu zyskała na znaczeniu w kontekście planów dotyczących przesłuchania dwóch świadków. Sędzia zaznaczył, że "ubolewa" nad tak długim stosowaniem aresztowania, ale podkreślił jednocześnie "dobro postępowania".

Podczas rozprawy prokuratura zawnioskowała o przedłużenie tymczasowego aresztowania na kolejne cztery miesiące, podkreślając, że przesłanki przemawiające za stosowaniem tego środka zapobiegawczego pozostają aktualne.

Obrońca Roberta J. wniósł z kolei, by jego klient mógł odpowiadać z wolnej stopy. Wskazywał przy tym na długotrwałość aresztowania. "Czas przeciąć czas trwania tego tymczasowego aresztowania, czas zwrócić wolność człowiekowi, który siedem lat oczekuje na rozstrzygnięcie w tej sprawie. Nic nie usprawiedliwia tej sytuacji" – mówił adw. Łukasz Chojniak.

Głos zabrał również Piotr Kubaszewski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którzy ocenił, że dotychczasowy okres stosowania środka zapobiegawczego był wystarczający do wydania w tej sprawie prawomocnego wyroku, a dalsze stosowanie aresztu może stanowić pogwałcenie treści Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W czwartek sąd przerwał wysłuchiwanie mów końcowych w tej sprawie i postanowił wznowić przewód sądowy, żeby przesłuchać dwóch kluczowych świadków anonimowych. We wrześniu mają oni zeznawać w sposób jawny.

 

autorka: Julia Kalęba

sma/