Wyborcze starcia jedynek. Znamy liderów list w Bydgoszczy i Toruniu

2023-09-07 09:30 aktualizacja: 2023-09-07, 12:47
Kampania wyborcza w Bydgoszczy, konferencja Lewicy, Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Kampania wyborcza w Bydgoszczy, konferencja Lewicy, Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim (nr 4) zmierzą się startujący z pierwszych miejsc na listach szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot (KW PiS), poseł Paweł Olszewski (KW KO) i poseł Krzysztof Gawkowski (KW Nowa Lewica). W okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5) zmierzą się: szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki (PiS), poseł Arkadiusz Myrcha (KO), posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica) i Przemysław Wipler (Konfederacja).

Paweł Szrot szefem Gabinetu Prezydenta jest od 2022 r., w latach 2016-2020 był zastępcą szefa kancelarii premiera, w 2015 r. był sekretarzem sztabu kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Nie należy do żadnej partii politycznej, określa się jako sympatyk PiS od 22 lat. W wyborach parlamentarnych startuje po raz pierwszy.

Paweł Olszewski jest posłem od 2005 r., w 2015 r. był wiceministrem infrastruktury i rozwoju, pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. Wcześniej był radnym miasta Bydgoszczy.

Krzysztof Gawkowski do Sejmu został wybrany w 2019 r., ubiegając się o mandat również z pierwszego miejsca w Bydgoszczy. Jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy i szefem klubu parlamentarnego Lewicy. W przeszłości był radnym w Wołominie, radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczącym i sekretarzem generalnym SLD, a później sekretarze partii Wiosna.

"Jedynkami" w okręgu są również przedsiębiorca, członek Polski 2050 Norbert Pietrykowski (KWW Trzecia Droga), prawnik Marcin Sypniewski (KW Konfederacja Wolność i Pokój) i inżynier energetyki Łukasz Pająk (KW Bezpartyjni Samorządowcy).

Na drugich miejscach list komitetów w okręgu bydgoskim znaleźli m.in. obecni posłowie Łukasz Schreiber (PiS), Jan Szopiński (Nowa Lewica), Dariusz Kurzawa (Trzecia Droga) oraz Iwona Kozłowska (KO).

Schreiber listy z KW Prawo i Sprawiedliwość zasiada w Sejmie od 2015 r. W poprzedniej kadencji by sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w obecnej - ministrem-członkiem Rady Ministrów, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. W przeszłości był radnym miasta Bydgoszczy.

Szopiński jest posłem drugą kadencję, za pierwszym razem został wybrany z listy SLD. Przez dwie kadencji był wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, był też radnym, wiceprzewodniczącym rady miasta Bydgoszczy, wiceprezydentem Bydgoszczy.

Kurzawa jest członkiem PSL, w Sejmie zasiada od 2019 r. Wcześniej był wicewojewodą kujawsko-pomorskim, radnym Sejmiku i przez dwie kadencje wicemarszałkiem woj. kujawsko-pomorskiego. Był też radnym powiatu mogileńskiego.

Kozłowska należy do PO, w Sejmie zasiada przez dwie kadencje (2011-205 i od 2019 r.) Była też radną Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

Starcie w Toruniu

Prezes Rządowego Centrum Legislacji (RCL) prof. Szczucki będzie "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński, Anna Gembicka i Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

"Mam zaszczyt być na czele listy wybitnych osobowości, które mają ogromną liczbę osiągnięć dla regionu kujawsko-pomorskiego. Jest to lista ludzi, którzy idą po zwycięstwo. (...) Będziemy o to zwycięstwo wspólnie, dzielnie walczyć" - powiedział Szczucki prezentując listę.

"Jedynką" listy KO w okręgu toruńskim będzie poseł Arkadiusz Myrcha, który w Sejmie zasiada od 2015 roku. To 39-letni doktor nauk prawnych. Studia prawnicze ukończył na UMK w Toruniu. Na kolejnych miejscach listy znaleźli się posłowie Iwona Hartwich z Torunia i Tomasz Szymański z Grudziądza.

Liderka listy Nowej Lewicy do Sejmu w okręgu toruńskim to posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Pytana przez PAP podczas prezentacji listy, jak Lewica chce uzyskać w tym okręgu wynik w okolicach 15 procent, który udało się jej uzyskać w 2019 roku przy zdecydowanie słabszych obecnie sondażach, odpowiedziała: "mamy przygotowaną bardzo dobrą kampanię. Wiemy, jak to zrobić i kiedy zrobić".

"Jedynką" Konfederacji w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim jest były poseł Przemysław Wipler. W trakcie kampanii mówił on już, że Konfederacja chce wprowadzić do parlamentu jak najwięcej osób, które będą stały po stronie obywateli, "dobrych posłów", którzy będą reprezentowali interesy wyborców. "Dobry poseł to człowiek, który nigdy nie zagłosuje za nowymi podatkami, za podnoszeniem tych, które już są. Dobry poseł to człowiek, który pamięta, kto pracuje na ten kraj i o tych ludzi chce walczyć" - powiedział Wipler.

Były wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski z PSL jest "jedynką" listy Trzeciej Drogi w tym okręgu.

"Spełniam się jako samorządowiec i od lat odnajduję się także w tej roli. Nigdy jednak nie ukrywałem swoich ambicji politycznych. Jeżeli wyborcy tak zdecydują i pozwolą mi wrócić do Sejmu, to widzę tam dla siebie miejsce i zadania do wykonania. Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej PSL to właśnie ja jestem +jedynką+ Trzeciej Drogi w okręgu toruńskim. Mam jednak w sobie bardzo dużo pokory, bo miejsce na liście niczego nie gwarantuje. Będę chciał przekonać do siebie wyborców swoimi pomysłami, doświadczeniem i osiągnięciami, bo w polityce jestem już bardzo długo" - powiedział PAP Sosnowski.

Listę Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu numer 5 otwiera pracownik obsługi biurowej z Ciechocinka Marek Kuszyński.

Do Senatu w okręgu numer 11 (Toruń) startują: poseł KO Tomasz Lenz oraz wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

kw/