Komitet wyborczy mógł zgłosić kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miast pod warunkiem, że zarejestrował listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W przypadku zgłoszenia kandydata na wójta w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców w każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż wynosi liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym.
Komitet wyborczy mógł zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata. W przypadku utworzenia koalicji wyborczej i powołania koalicyjnego komitetu wyborczego w celu zgłoszenia wspólnych list kandydatów, komitet wyborczy partii politycznej wchodzącej w skład koalicji nie może samodzielnie zgłaszać kandydata na wójta, jeżeli w tej gminie został zgłoszony wspólny kandydat.
Kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta należało zgłosić do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 16.00 w czwartek, 14 marca. Po tym dniu zgłoszenie kandydata na wójta jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy dotychczas nie został zgłoszony żaden kandydat albo został zgłoszony tylko jeden kandydat. Gminna komisja wyborcza wzywa wówczas komitety wyborcze, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń kandydatów w terminie pięciu dni od dnia ich rozplakatowania.
Po upływie terminu zgłaszania kandydatów zmiana kandydata jest niedopuszczalna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nazwisko kandydata skreślono na skutek jego śmierci. Wówczas gminna komisja wyborcza zawiadamia pełnomocnika wyborczego lub osobę, która dokonała zgłoszenia kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenie kandydata w tym trybie może nastąpić najpóźniej w dniu 25 marca 2024 r.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia. (PAP)