O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wypuszczono 110 palestyńskich więźniów w ramach wymiany Izraela z Hamasem

Izrael wypuścił w czwartek z więzień 110 Palestyńczyków w ramach wymiany za uwolnienie wcześniej przez Hamas trzech Izraelczyków porwanych do Strefy Gazy. Wśród zwolnionych znalazło się 32 skazanych na karę dożywotniego więzienia i 30 osób niepełnoletnich. Wymiana jest częścią rozejmu w Strefie Gazy.

Hamas potwierdził, że więźniowie zostali wypuszczeni i są przewożeni do Ramallah na Zachodnim Brzegu. Do miasta wjechały dwa autobusy z uwolnionymi, witane przez tłumy Palestyńczyków - relacjonuje agencja AFP. W wymianie pośredniczy Czerwony Krzyż.

Wśród zwolnionych więźniów znalazło się 32 skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności i 48 na długoletnie wyroki, a także 30 niepełnoletnich, z których najmłodszy ma 15 lat. 29 spośród uwolnionych zostanie deportowanych poza terytoria palestyńskie, ponieważ - zgodnie z umową - skazani za zabójstwa Izraelczyków nie mogą tam pozostać. Ponadto 66 byłych więźniów zostanie na Zachodnim Brzegu, a 15 - we Wschodniej Jerozolimie.

Najbardziej znany więzień uwolniony w czwartek to Zakaria Zubeidi, były lider Brygady Męczenników Al-Aksa w Dżeninie. Jest to ugrupowanie uznawane na Zachodzie za organizację terrorystyczną.

Więcej

Ludzie oglądający transmisję z uwolnienia kolejnych zakładniczek. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Hamas uwolnił kolejne izraelskie zakładniczki

Wielu Palestyńczyków postrzega Zubeidiego jako jednego z bohaterów oporu przeciwko Izraelczykom i drugiej intifady - antyizraelskiego powstania, trwającego w latach 2000-05. Mężczyzna został skazany m.in. za zorganizowanie zamachów terrorystycznych, skutkujących ofiarami śmiertelnymi.

W czwartek rano Hamas i Palestyński Islamski Dżihad zwolniły w sumie osiem osób: troje izraelskich zakładników, uprowadzonych 7 października 2023 r., a także pięciu porwanych również wtedy Tajlandczyków.

Podczas przekazywania siedmiu z nich Czerwonemu Krzyżowi w Chan Junus na południu Strefy Gazy zebrały się tłumy Palestyńczyków, które okrążyły jeńców, eskortowanych przez zamaskowanych bojowników, i krzyczały na nich.

Premier Benjamin Netanjahu zaprotestował przeciwko takiemu traktowaniu zakładników i na kilka godzin wstrzymał wypuszczenie więźniów. Palestyńczycy zostali uwolnieni dopiero po tym, gdy władze izraelskie otrzymały zapewnienie, że podczas kolejnych wymian zostanie im zapewnione większe bezpieczeństwo.

Doszło do starć między Palestyńczykami a izraelskimi służbami

Po ogłoszeniu opóźnienia wymiany w pobliżu położonego na Zachodnim Brzegu więzienia Ofer z którego ostatecznie wypuszczono osadzonych, doszło do starć między zgromadzonymi tam Palestyńczykami a izraelskimi służbami - przekazała stacja CNN.

Izraelskie wojsko wzmocniło też swoją obecność na Zachodnim Brzegu, przeprowadziło "aresztowania prewencyjne" i zrzucało ulotki wzywające do powstrzymania się od świętowania powrotu uwolnionych - dodał portal Times of Israel.

Czwartkowa wymiana izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów była trzecią z kolei przeprowadzoną w ramach obowiązującego od 19 stycznia zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Umowa zakłada, że w pierwszej fazie wstrzymania walk, która ma potrwać do początku marca, dojdzie do wymiany w sumie 33 porwanych na około 1900 palestyńskich więźniów. Przed czwartkiem zwolniono siedem zakładniczek za 290 osadzonych.

Podczas najazdu na Izrael 7 października 2023 r. Hamas i inne palestyńskie ugrupowania terrorystyczne zabiły około 1200 osób i uprowadziły 251; ponad 80 z nich jest wciąż więzionych. Atak był początkiem trwającej ponad 15 miesięcy wojny, w której zginęło przeszło 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ szm/gn/

Zobacz także

  • Żołnierze palestyńscy z trumną z ciałem Sziri Bibas podczas wymiany z Izraelem. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    "Koniec impasu w rozmowach z Izraelem". Ważne oświadczenie Hamasu [WIDEO]

  • Wojskowy helikopter przewozi uwolnionego izraelskiego zakładnika. Fot. PAP/EPA/	ATEF SAFADI

    Był więziony przez 10 lat. Hamas wypuścił ostatniego izraelskiego zakładnika

  • Sziri Bibas. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

    Hamas oddał rodzinie ciało Sziri Bibas. Wcześniej przez pomyłkę przekazał szczątki innej kobiety

  • Znicz. Fot. PAP/	Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)

    Izrael. Do kraju wrócą w czwartek zwłoki 4 zakładników, w tym obywatela Polski Odeda Lifszica 

Serwisy ogólnodostępne PAP