O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hamas oddał rodzinie ciało Sziri Bibas. Wcześniej przez pomyłkę przekazał szczątki innej kobiety

Izrael potwierdził tożsamość Sziri Bibas, kobiety uprowadzonej do Strefy Gazy wraz z dwojgiem malutkich dzieci, której ciało w piątek przekazał Hamas - podał Reuters za izraelskim wojskiem. Wcześniej Hamas omyłkowo przekazał zwłoki innej osoby jako szczątki tej zakładniczki.

Sziri Bibas. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Sziri Bibas. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

"Wczoraj wieczorem nasza Sziri wróciła do domu" - poinformowała rodzina Bibas w sobotnim oświadczeniu.

"Otrzymaliśmy dziś rano wiadomość, której tak bardzo się obawialiśmy: nasza Sziri została zamordowana w niewoli. Przez szesnaście miesięcy szukaliśmy dowodów na to, a teraz, gdy je mamy, nie przynoszą one żadnej pociechy" - dodano.

Hamas przekazał w czwartek Czerwonemu Krzyżowi ciała czterech izraelskich zakładników porwanych z Izraela 7 października 2023 r. Według wcześniejszych zapowiedzi miały to być zwłoki Sziri Bibas i dwójki jej małych dzieci, Ariela i Kfira, oraz Odeda Lifszica, dziennikarza i aktywisty pokojowego, który miał również polskie obywatelstwo. Izraelska armia ogłosiła jednak, że jedno z ciał należy do nieznanej osoby i nie jest to matka dwójki dzieci.

Netanjahu zapowiedział wówczas, że Hamas "zapłaci" za wydanie niewłaściwych zwłok. Władze w Jerozolimie potraktowały to jako naruszenie rozejmu, w ramach którego przekazano ciała.

Hamas tłumaczył zaś przekazanie ciała niewłaściwej osoby "nieszczęśliwą pomyłką", która może się wydarzyć zwłaszcza przy ogromnej liczbie zwłok Palestyńczyków w Strefie Gazy. "Przetrzymywanie ciał i naruszanie porozumień, które podpisaliśmy, nie jest w naszym interesie" - oświadczył członek biura politycznego Hamasu Basem Naim.

Na początku marca powinna rozpocząć się druga faza porozumienia, zakładająca m.in. trwały rozejm i uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, a także całkowite wycofanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy.

Perspektywy jej wejścia w życie są jednak niepewne. Jak na razie nie ustalono jeszcze warunków drugiego etapu. Według izraelskich mediów Netanjahu jest niechętny porozumieniu, a jego skrajnie prawicowi koalicjanci naciskają, by nie przedłużał rozejmu i wznowił wojnę. Kwestią sporną pozostaje sprawa przyszłych rządów w Strefie Gazy. Izrael nie chce się zgodzić, by przy władzy pozostał tam Hamas. (PAP)

mws/ zm/kgr/

Zobacz także

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    ONZ: w Strefie Gazy zapasy pomocy żywnościowej wystarczą tylko na dwa tygodnie

  • Zniszczenia szpitala Nasser po izraelskim ataku w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Izrael twierdzi, że zabity dziennikarz Al-Dżaziry był też snajperem Hamasu

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ zapowiada redukcję międzynarodowego personelu w Strefie Gazy

  • Zniszczona Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Ataki na Strefę Gazy. Od wznowienia ofensywy Izraela zginęło 730 osób

Serwisy ogólnodostępne PAP