"Pokazane na wystawie prace są ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 tys. obrazów, które powstały przy użyciu mikroskopu elektronowego, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40" - przekazała w komunikacie rzeczniczka Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) Marta Bańka.
Wyjaśniła, że prace te są obrazami wykonywanymi wiązką elektronów. "Dzięki użytej technologii można w nich zaobserwować zupełnie inny, tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka" - dodała.
Obrazy powstały w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej. Natomiast w ramach współpracy międzyuczelnianej, artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonali szereg dzieł wchodzących w dziedziny rzeźby i VJ-art oraz VR.
Jak podała przedstawicielka IKM, prace są bezpośrednio inspirowane obrazami z mikroskopu elektronowego, przez co tworzą z nimi swoiste środowisko i nawiązują otwarty dialog – świata naszego ze światem wyrwanym z mikrometrycznej skali.
Wernisaż odbędzie się o godz. 17 w siedzibie IKM przy ul. Targ Rakowy 11. Wystawa będzie czynna do końca miesiąca. Później zostanie przeniesiona na teren Politechniki Gdańskiej.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
ep/