O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wystawa świąteczna w Muzeum Górnośląskim z szopkami z różnych materiałów

Pokazanie różnych materiałów i technik, z których można wykonać szopkę bożonarodzeniową przyświecało autorom tegorocznej wystawy świątecznej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W poprzednich latach prezentowano m.in. szopki z różnych rejonów świata.

Szopki w stylu śląskim wystawione przez Muzeum Górnośląskie w 2015r. (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Andrzej Grygiel
Szopki w stylu śląskim wystawione przez Muzeum Górnośląskie w 2015r. (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Andrzej Grygiel

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu co roku przygotowuje cieszącą się popularnością wystawę szopek bożonarodzeniowych. Jak mówi kuratorka tegorocznej wystawy Anna Grabińska-Szczęśniak, poprzednie edycje opierały się na porównaniu śląskich betlejek z szopkami azjatyckimi, afrykańskimi, amerykańskimi, europejskimi, krakowskimi czy dolnośląskimi.

W tym roku na wystawie pokazujemy szopki ze świata, spoglądając szczególnie na materiał – więc nie tylko na folklor w danej szopce, występujące w niej figurki Świętej Rodziny czy zwierząt, ale przede wszystkim na to, z czego została wykonana. Okazuje się bowiem, że szopkę można stworzyć ze wszystkiego” – wskazała kuratorka.

Wyjaśniła, że celem wystawy jest pokazanie różnic w stylu, kształcie i rozmiarze szopek oraz w materiałach użytych do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat. Każda z blisko 60 szopek na ekspozycji, wykonanych od końca XIX w. do czasów współczesnych, jest z innego materiału.

Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), inne – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków Lego czy z plastiku” – wymieniła Grabińska-Szczęśniak.

Wśród eksponatów są szopki w puzderku od pierścionka, w łupinie orzecha czy w tykwie. Z kolei figury świętych wykonano ze sznurka, porcelany, ceramiki i najróżniejszych gatunków drewna.

Zwraca uwagę szopka, w której Święta Rodzina jest w podziemiach kopalni. Trudno przejść obojętnie obok szopek z Japonii, Brazylii i z różnych zakątków Afryki. Ciekawym eksponatem jest ponadto klamra do damskiego paska, również z motywami bożonarodzeniowymi” – zasugerowała kuratorka.

Tegoroczna wystawa zestawia szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej i od kolekcjonerów prywatnych.

Wystawa „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” będzie dostępna do 2 lutego 2024 r. w budynku Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34, tzw. pałacyku. To wzniesiona na przełomie XIX i XX w. dawna siedziba bytomskiej landratury, czyli starostwa.

Jak podaje w swoim opisie bytomskie muzeum, „eklektyczny budynek z czerwonej cegły, pełen wieżyczek, mansard, ryzalitów, różnego kształtu okien, poraża wręcz bogactwem detali architektonicznych zaczerpniętych z różnych epok”.

Wszystko to w zamyśle architekta tworzyć miało styl rodzimy, mający być architektoniczną kwintesencją niemieckości. Ozdobą budynku jest wielka sala na piętrze, dawniej miejsce obrad rady powiatu, dziś wnętrze reprezentacyjne muzeum” – zachęca Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

nl/

Zobacz także

  • Piotr Kasper i jego Fiat 126p w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Maluch, który przejechał 300 tys. km w pięć lat, zdeponowany w muzeum [NASZE WIDEO]

  • Samochód przejechał 300 tys. km w pięć lat. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    Maluch rekordzista zaparkował na stałe w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji [GALERIA]

  • Fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

    Po dwóch dekadach Wielkie Muzeum Egipskie szykuje się do otwarcia [WIDEO]

  • Przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie powstaje na terenie kompleksu dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Jest nowa dyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP