21:42 Władze: straty przedsiębiorców w wyniku ataku na Lwów przekroczyły 50 mln zł
Około 450 mln hrywien (ponad 50 mln zł) wyniosły straty przedsiębiorców w wyniku ataku rosyjskich dronów na Lwów – poinformowała w środę telewizja Espreso.Zachid, powołując się na przedstawiciela lwowskiej rady miejskiej.
Pożar, który wybuchł w wyniku ataku, „zniszczył 300 ton pomocy humanitarnej: odzież, obuwie, artykuły spożywcze, generatory. Oprócz tego zniszczono produkcję przemysłowo-spożywczą, sprzęt biurowy, sprzęt hydrauliczny, wyroby ceramiczne, okna dachowe, samochody. Wstępnie ogólna suma strat wynosi około 450 mln hrywien” – oznajmił szef miejskiego wydziału ds. sytuacji nadzwyczajnych Mykoła Jałowy.
W rosyjskim ataku na Lwów w nocy z poniedziałku na wtorek, dokonanym przy pomocy dronów kamikadze, trafiona została m.in. mająca swój oddział we Lwowie nowosądecka fabryka okien Fakro. Spłonęła hala produkcyjna i seria gotowych okien dachowych.
Zginął jeden człowiek, który pracował w ostrzelanym magazynie przemysłowym.
21:38 Już po napaści Rosji na Ukrainę wyeksportowano z Łotwy do Rosji warte miliony euro mikroczipy, które mogły zostać użyte do produkcji rakiet – poinformował w środę portal śledczy Insider.
„Jednym z kluczowych importerów mikroelektroniki z Łotwy jest firma Lesta-M, wartość jej umów państwowych na dostarczenie mikroczipów wyniosła ponad 80 mln rubli (3,6 mln zł), a jej państwowi klienci to głównie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, w tym producent rakiet Iskander oraz systemów przeciwlotniczych Tor M2E” – czytamy.
Insider podkreśla, że według jego źródeł w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), w zestrzelonych rakietach rosyjskich do tej pory nie znaleziono mikroczipów z Rygi, więc na razie nie wiadomo, czy były już one wykorzystywane do produkcji rakiet, ale „na pewno można ich używać w rym celu, bo elementy o podobnych parametrach znajdowano m.in. w Kindżałach, S-300 i Ch-59”.
Insider pisze, że najważniejszym partnerem handlowym firmy Lesta-M jest Instytut Naukowo-Badawczy Sprzętu Elektronicznego, wchodzący w skład koncernu Rostech. Instytut uczestniczył m.in. w projektowaniu rakiet Iskander oraz wojskowych systemów radiolokacji. Wykonał m.in. system lokacji dla Kindżałów, systemy automatyczne dla Toczki-U oraz Iskandera, a także komputer pokładowy dla S-300W.
20:40 Czterech mieszkańców zabitych w rosyjskim ataku w obwodzie donieckim
Czterech mieszkańców miasta Toreck i miejscowości Piwnicznew w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło w środę w wyniku rosyjskiego ataku – poinformowała tamtejsza prokuratura na Telegramie.
Toreck i jego okolice zostały ostrzelane z moździerzy samobieżnych 2S4 Tulipan kalibru 240 mm.
W Torecku na skutek odniesionych obrażeń zmarli 19-letnia dziewczyna i 20-letni mężczyzna, którzy w momencie ataku przebywali w mieszkaniu. Zginęli też wskutek odniesionych ran 84-letnia kobieta i jej 60-letni syn w Piwnicznem.
19:47 Sekretarz stanu USA Blinken w Radzie Bezpieczeństwa: Ukraińcy nie poddadzą się, bo wiedzą, co ich czeka pod rosyjską okupacją
Władimir Putin stawia na to, że jeśli wywoła wystarczająco wiele cierpienia, Ukraina przestanie się bronić, ale Ukraińcy tego nie zrobią, bo wiedzą, co ich czeka pod rosyjską okupacją - oznajmił w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef dyplomacji USA Antony Blinken. Wspomniał przy tym o swojej wizycie w miejscach kaźni Ukraińców.
"Prezydent Putin uważa, że jeśli będzie podkręcać przemoc; jeśli będzie gotowy wywołać wystarczająco dużo cierpienia wystarczającej liczby osób, świat ulegnie mu i porzuci swoje zasady, a Ukraina przestanie się bronić. Ale Ukraińcy nie poddadzą się, bo wiedzą, jak wyglądałoby ich życie, jeśli oddaliby się pod rosyjską kontrolę" - powiedział Blinken podczas debaty otwartej RB ONZ na temat wojny na Ukrainie.
Sekretarz stanu USA wspomniał przy tym o swojej wizycie m.in. we wsi Jahidne pod Czernihowem, gdzie rosyjscy żołnierze przez niemal miesiąc trzymali 300 osób w zamkniętej piwnicy, doprowadzając do śmierci wielu z nich, w tym m.in. sześciomiesięcznego dziecka.
19:36 Sekretarz generalny ONZ Guterres w Radzie Bezpieczeństwa: inwazja Rosji na Ukrainę zagraża stabilności regionalnej, zwiększa zagrożenie nuklearne
Inwazja Rosji na Ukrainę zaostrza napięcia i podziały geopolityczne, zagraża stabilności regionalnej, zwiększa zagrożenie nuklearne i tworzy głębokie pęknięcia w naszym coraz bardziej wielobiegunowym świecie – ostrzegał w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
W wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreślił, że Zgromadzenie Ogólne przeważającą większością głosów zatwierdziło uchwałę, żądającą opuszczenie Ukrainy przez Rosję i drugą - odrzucającą jej działania na rzecz aneksji ukraińskiego terytorium.
„Po inwazji Rosji nastąpiły bezlitosne, systematyczne ataki na ludność cywilną oraz infrastrukturę cywilną i usługi, w tym placówki służby zdrowia i edukacji. Wojna zabiła lub zraniła dziesiątki tysięcy cywilów, zniszczyła życie i źródła utrzymania, wyrządziła traumę pokoleniu dzieci, rozdarła rodziny i społeczności, zdewastowała gospodarkę i zamieniła rozległe obszary pól uprawnych w śmiercionośne pola minowe” - zaznaczył sekretarz generalny ONZ.
Wezwał Moskwę do natychmiastowego zaprzestania ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną.
19:03 Co najmniej 25 tysięcy Ukraińców straciło jedną lub więcej kończyn od napaści Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Rzeczywiste liczby są trudne do zweryfikowania i mogą być dużo wyższe – pisze SkyNews.
Ani strona rosyjska, ani ukraińska nie chce oficjalnie ujawniać rzeczywistych kosztów ludzkich tej wojny – podkreśla SkyNews.
„Ta liczba nie jest oficjalna i niektóre przypadki to amputacje mnogie” – powiedział współzałożyciel prywatnej kliniki montującej protezy w Stanach Zjednoczonych Mike Corcoran, odnosząc się do danych dotyczących Ukrainy.
SkyNews podkreśla, że liczba Ukraińców, którym amputowano kończyny w czasie trwającej już 18 miesięcy wojny, co najmniej 10-krotnie przekracza liczbę Amerykanów, którzy stracili kończyny w trakcie 20 lat wojen w Iraku i Afganistanie.
Według SkyNews amputacje podczas wojny na Ukrainie są często wykonywane w bardzo trudnych warunkach.
17:13 Armia rosyjska nasiliła ataki lotnicze na nadmorskie hromady obwodu chersońskiego na południu Ukrainy nad Morzem Czarnym – poinformował w środę szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.
„Tylko od początku dzisiejszego dnia okupanci wystrzelili na zamieszkane tereny regionu co najmniej dziewięć rakiet kierowanych” – oznajmił Prokudin. Jak dodał, ostrzelane zostały wioski Tiahynka, Mykołajiwka i Odratokamjanka.
Prokudin wezwał mieszkańców miejscowości i hromad leżących wzdłuż Dniepra, by nie lekceważyli alarmów przeciwlotniczych i schodzili do schronów w razie ich nadania, a także by nie wychodzili z budynków bez istotnej potrzeby.
16:53 Siły obrony Ukrainy skutecznie zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Werchniosadowego pod Sewastopolem na okupowanym przez siły rosyjskie ukraińskim Krymie – poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.
„Rano 20 września Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej okupantów koło Werchniosadowego pod tymczasowo okupowanym Sewastopolem. Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy!” – napisano w komunikacie.
Wcześniej w środę przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow podał, że siły ukraińskie przeprowadziły kolejne ataki rakietowe na rosyjskie obiekty militarne na okupowanym Krymie.
16:11 "Embargo jest jednym z punktów, czymś, co może się zdarzyć. Dla nas punktem wyjściowym jest znalezienie porozumienia z Polską. Zaproponowaliśmy mechanizm kontrolowania handlu tak, żeby polski rząd mógł pilnować wszystkich dostaw adresowanych do Polski" - powiedział PAP wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy Taras Kaczka.
"My rozumiemy, że polski rolnik może myśleć, że to Ukraina coś burzy. Ale tak naprawdę widzimy, że zakazy nie rozwiązują tych problemów, które istnieją systemowo w Polsce. Dlatego zaoferowaliśmy mechanizm bardzo konkretny i właśnie czekamy na odpowiedź ze strony Polski. Oczekujemy, że ta odpowiedź nadejdzie" - powiedział PAP Kaczka.
Jak dodał ukraiński wiceminister "przede wszystkim chcemy myśleć nad rozwiązaniem problemu. Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie odwołanie przez Polskę zakazu dla ukraińskich produktów rolnych. Tak naprawdę decyzje odwetowe, czy środki odwetowe ze strony ukraińskiej są tak naprawdę deklaracją tego, co możemy zrobić, ale nie za bardzo chcemy to robić"
15:38 We wtorek w Stepnohirsku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska zaatakowały przy pomocy drona samochód, którym podróżowała ekipa szwedzkiej telewizji TV4; na szczęście nikt nie zginął - poinformowali rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko i agencja Ukrinform.
Stanowczo potępiamy ten atak na dziennikarzy. Ukraiński producent doznał lekkich obrażeń, natomiast reporter i fotograf cudem nie ucierpieli. Wszyscy posiadali wyraźne oznaczenia o treści "Press". To kolejna zbrodnia wojenna Rosjan przeciwko pracownikom mediów - zauważył Nikołenko w komentarzu na platformie X (d. Twitterze).
Rzecznik zamieścił również zdjęcie zniszczonego samochodu, którym przemieszczali się dziennikarze TV4.
Jak powiadomił Ukrinform, w wyniku ostrzału rannych zostało dwóch policjantów, którzy eskortowali ekipę szwedzkiej telewizji.
We strongly condemn Russia’s drone attack on @TV4 crew in the Zaporizhzhia region. A Ukrainian producer sustained small injuries, and a reporter and a photographer miraculously were not hurt. All had clear marks ‘PRESS’. This is yet another Russia’s war crime against journalists. pic.twitter.com/ZnaVU6tSTS
— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) September 20, 202314:44 W środę przeprowadziliśmy kolejne ataki rakietowe na rosyjskie obiekty militarne na okupowanym Krymie.
Baza w Inkermanie to miejsce, w którym Rosjanie przechowują miliony ton paliwa. Około południa dało się tam zauważyć kłęby dymu. Wybuchy były słyszane również w pobliżu lotniska Belbek nieopodal Sewastopola. Lokalna administracja z nadania Moskwy powiadomiła, że jakoby odparła próbę uderzenia na obiekty wojskowe - przekazała ukraińska agencja UNIAN.
14 września Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i marynarka wojenna tego kraju przeprowadziły atak na rosyjski system obrony powietrznej S-400 Triumf w pobliżu Eupatorii. Przy pomocy pocisków przeciwokrętowych Neptun i dronów zniszczono instalacje wroga o wartości około 1,2 mld dolarów. Była to już druga taka operacja na półwyspie w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ 23 sierpnia celem stał się rosyjski system S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodnim wybrzeżu Krymu.
🇷🇺-occupied Crimea taking incoming 🇺🇦 strikes.
— Jason Jay Smart (@officejjsmart) September 20, 2023
It is reported that a Russian 🇷🇺 base was hit by multiple Storm Shadow missiles 🇬🇧.
The Russians seems to really not like it when “do unto others” comes into force. pic.twitter.com/H2ysBdMUGj12:39 Wystąpienie ministra Kaczki było dla mnie uspokojeniem atmosfery; jesteśmy gotowi do rozmów z Ukrainą – powiedział w środę PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zaznaczył, że strona polska chce znaleźć rozwiązanie, które zabezpieczy polskich rolników i pomoże Ukrainie.
W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Jak przekazał, z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.
11:32 Belgia powinna przekazać Ukrainie myśliwce F-16, mogłyby to być dwa lub cztery samoloty - powiedział wicepremier David Clarinval w radiu Bel RTL. Polityk przyznał, że obecny poziom belgijskiego wsparcia dla Ukrainy jest zawstydzający.
Pomoc jakiej udziela Ukrainie Belgia jest bardzo skromny. O ile sąsiednia Holandia wsparła zaatakowany przez Rosję kraj już prawie 2,5 mld euro, to Belgia przekazała pomoc na nieco ponad 270 mln euro.
Jednocześnie na początku września szef zaopatrzenia armii belgijskiej generał Frederic Goetynck powiedział, że wycofywane z sił powietrznych jego kraju myśliwce F-16 nie trafią na Ukrainę. Jego zdaniem po zakończeniu służby maszyny nie będą wystarczająco bezpieczne.
W mediach pojawiła się krytyka skąpej postawy Brukseli.
„Jako europejski kraj z siedzibą zarówno UE, jak i NATO, Belgia powinna wysłać na Ukrainę myśliwce F-16. Obecny poziom pomocy dla Ukrainy to +hańba+” - powiedział w środę w stacji informacyjnej LN24 poseł Georges Dallemagne ze współrządzącej krajem partii Les Engages. Polityk dodał, że „gdyby wszystkie kraje NATO pomagały Ukrainie tak jak my, byłaby ona teraz rosyjska”.
11:14 Węgry wyraźnie i jednoznacznie potępiają rosyjską agresję na Ukrainę, ponieważ zniszczyła pokój w Europie i skutkuje ogromnymi cierpieniami – oświadczyła prezydent Węgier Katalin Novak na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
„Wiemy, że pokój będzie możliwy tylko wtedy, gdy przynajmniej jedna ze stron uzna, że nadszedł czas na negocjacje. Nie możemy decydować za Ukraińców, ile są gotowi poświęcić, ale mamy obowiązek reprezentować pragnienie pokoju naszego narodu” – powiedziała we wtorek Novak.
Dodała, że „Węgry stoją po stronie ofiar i sprzeciwiają się dalszej eskalacji, dlatego ponad swoje siły udzielają pomocy humanitarnej Ukrainie i osobom uciekającym przed wojną”.
Prezydent wyraziła poparcie dla integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy, a także dla aspiracji Kijowa w kwestii wstąpienia do UE, oczekując jednak respektowania wszystkich wartości, którymi kieruje się Wspólnota.
10:52 Przestrzegam władze ukraińskie - jeżeli będą eskalować konflikt, to będziemy dokładać kolejne produkty do zakazu wwozu na terytorium Polski - powiedział w Polsat News, premier Mateusz Morawiecki pytany o zapowiedź ukraińskiego embarga m.in. na niektóre polskie warzywa.
W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Jak przekazał, z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.
We wtorek wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zasygnalizował, że w ciągu kilku następnych dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka.
10:16 Rosyjscy opozycyjni dziennikarze, którzy mieszkają za granicą, są tam śledzeni i zastraszani przez służby specjalne Kremla; przedstawiciele mediów regularnie otrzymują anonimowe pogróżki i ostrzeżenia - poinformował niezależny rosyjski portal Nowa Gazieta Jewropa.
W takiej sytuacji znalazły się m.in. dziennikarki opozycyjnego serwisu Ważnyje Istorii Alesia Marochowska i Irina Dolinina, przebywające w stolicy Czech. W marcu na skrzynkę mailową Ważnych Istorii zaczęto przysyłać wiadomości, z których wynikało, że nadawca korespondencji zna dokładne adresy zamieszkania obu kobiet w Pradze. Grożono, że opozycjonistki "nie będą spać spokojnie".
09:57 Rosyjski atak na Lwów, w wyniku którego spłonął magazyn Caritas-Spes Ukraina spowodował, że ludzie ze zniszczonych przez wojnę terenów nie otrzymają pomocy, przygotowanej dla nich przed zimą – powiedział PAP biskup Edward Kawa z archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego.
„Ucierpią przede wszystkim ci, którzy najbardziej potrzebują tej pomocy. Rosja, nie dość że zabrała im domy, zniszczyła ich miasteczka i wioski, to teraz odebrała im jeszcze ten chleb codzienny, którego najbardziej potrzebują: odzież na zimę, agregaty prądotwórcze. To wszystko spłonęło” – wskazał biskup.
W nocy z 18 na 19 września w wyniku ataku na Lwów spłonął magazyn Caritas-Spes Ukraina, w którym znajdowało się 300 ton darów z pomocą humanitarną, m.in. generatory prądu i paczki dla Ukrainy od Caritas Polska. W odpowiedzi Caritas Polska uruchomiła zbiórkę dla potrzebujących.
09:32 Polsko-ukraińskie relacje można jeszcze naprowadzić na dobrą drogę, ale należy być stanowczym w pewnych postanowieniach - powiedział w TVP1 lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Jak ocenił, być może prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest "zakładnikiem oligarchów", w których rękach są główne spółki zbożowe na Ukrainie.
KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów - Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Po decyzji KE Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.
09:08 Nie możemy pozwolić na to, by ukraińskie zboże było sprzedawane na polskim rynku bez żadnej kontroli; to przykre, że nasi ukraińscy sąsiedzi nie chcą tego zrozumieć - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla agencji Bloomberga, przeprowadzonym we wtorek.
"My również mamy swoich obywateli i musimy się troszczyć o ich interesy" - podkreślił Duda.
Kwestia importu ukraińskiego zboża pogłębia napięcia między Warszawą a Kijowem, których sojusz odegrał kluczową rolę w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zauważa agencja Bloomberga.
"Osobiście żałuję, że ta dyskusja prowadzona jest w mediach (...). Na pewno postaram się, by to uciąć, bo ktoś musi być tutaj mądrzejszy, a sytuacja nie jest łatwa" - zaznaczył Duda.
09:04 Sześcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy; wszystkie ofiary śmiertelne to kierowcy i pasażerowie samochodów trafionych kierowaną bombą lotniczą - poinformował w środę szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.
W konsekwencji ataku wroga zniszczone zostały trzy auta. Zginęli czterej mężczyźni i dwie kobiety - powiadomił gubernator w komunikacie na Telegramie.
We wtorek śmierć poniosło też dwóch mieszkańców obwodu chersońskiego na południu kraju - przekazały władze Chersońszczyzny. Jak powiadomił wcześniej szef regionalnej administracji Ołeksandr Prokudin, jedną z ofiar był sierżant policji, który zginął w wyniku ostrzelania przez Rosjan przystanku trolejbusowego.
08:40 Rosyjskie straty na froncie w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wzrosły w ostatnich dniach; dowództwo rosyjskiej armii ma problem z wygenerowaniem oddziałów zdolnych do walki – pisze w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
„Rosyjskie straty na zachodzie obwodu zaporoskiego miały w ostatnich dniach znacznie wzrosnąć, a armia zmaga się z brakiem zdolnych do walki jednostek, potrzebnych dowództwu do wzmocnienia tego odcinka frontu” – ocenia amerykański think tank.
07:59 Od 15 września ukraińskie siły zbrojne zabezpieczyły kontrolę nad wsiami Kliszczijiwka i Andrijiwka, około 8 km na południe od miasta Bachmut w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ten taktyczny sukces przybliża wojska ukraińskie do drogi T 05-13, jednej z głównych tras zaopatrzenia do Bachmutu od południa, jednak siły rosyjskie nadal utrzymują linię kolejową, która biegnie wzdłuż nasypu między Kliszczijiwką a T 05-13, tworząc łatwą do obrony przeszkodę.
07:45 Raszym, którego rdzeniem jest rosyjski imperializm, przestanie istnieć dopiero, gdy rozpadnie się rosyjskie imperium – oświadczył w rozmowie z PAP ukraiński filozof Ołeksandr Panych, odnosząc się do terminu, który rozpowszechnił się po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny Rosji przeciw Ukrainie.
Jak podkreślił ekspert, raszyzm to nazwa kompleksowego zjawiska, które obejmuje totalitarne metody polityczne i zmienne ideologie, a obecnie jest to skrajnie prawicowa ideologia w typie faszystowskim. „Niekoniecznie musi tak być, ale tym razem akurat ta ideologia jest dla Putina najwygodniejsza” – zaznaczył Panych.
07:20 W nocy z wtorku na środę wojska rosyjskie uderzyły dronami w rafinerię naftową w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie; zakład czasowo wstrzymał pracę – powiadomiły władze regionu. Nie ma informacji o ofiarach.
„Dzisiaj w nocy Rosjanie niejednokrotnie atakowali obwód połtawski. Nasza obrona powietrzna odpierała wrogie drony. Jest trafienie w rafinerię w Krzemieńczuku” – napisał na Telegramie szef władz obwodu Dmytro Łunin.
05:57 Putin powinien zdać sobie sprawę, że państwa członkowskie ONZ są zdeterminowane, aby poważnie bronić zasad pokojowego porządku, aby zapobiec przejawom rewizjonizmu i ambicji imperialnych, powiedział we wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.
„Nie zapominajmy, że za tę wojnę odpowiedzialna jest Rosja i to prezydent Federacji Rosyjskiej może ją w każdej chwili przerwać własnym rozkazem. Ale żeby to mógł zrobić, musi zdać sobie sprawę, że my, państwa ONZ, poważnie podchodzimy do wypełniania naszych zasad” – podkreślił szef niemieckiego rządu.
Wywiad wojskowy Ukrainy: przeprowadziliśmy kolejne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie
2023-09-20 08:47 aktualizacja: 2023-09-21, 08:38
Ukraina zaatakowała Krym, Fot. Twitter
W środę przeprowadziliśmy kolejne ataki rakietowe na rosyjskie obiekty militarne na okupowanym Krymie - oznajmił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow. Wcześniej ukraińskie media informowały, że celem ostrzału mogła być m.in. największa baza paliwowa Floty Czarnomorskiej w Inkermanie pod Sewastopolem. "Wszystkie te operacje są podejmowane w ramach jednego kompleksu działań. Proszę mi wierzyć, że te działania przynoszą skutek" - zapewnił Jusow, cytowany przez portal Krym.Realii, czyli krymską filię Radia Swoboda.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.