Zmienia się podejście Polaków do Ukraińców. Najnowsze badanie

2024-06-18 06:45 aktualizacja: 2024-06-18, 12:08
Rynek w Krakowie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Rynek w Krakowie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Poza zgodą na przyjęcie ukraińskich dzieci do szkół, spadek przychylności wobec sąsiadów zza wschodniej granicy objął wszystkie sfery życia - wynika z najnowszego badania „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo” opisanego w "Rzeczpospolitej".

Gazeta zwróciła uwagę, że według badania przeprowadzonego pod kierownictwem dr. Roberta Staniszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, "topnieje pozytywne nastawienie Polaków do okazywanej im pomocy i do nich samych".

"To, co nas naprawdę zaskoczyło w tym badaniu, to znaczący spadek we wszystkich kwestiach, poza szkołą dla dzieci z Ukrainy, który jest niezmiennie wysoki. Możliwość chodzenia do szkoły popiera 82 proc. badanych" – powiedział "Rz" dr Staniszewski. Jednocześnie badani są przeciw ukraińskiej podstawie programowej. Na pytanie „Jakiej podstawy programowej powinny uczyć się dzieci uchodźców z Ukrainy, które są przyjmowane do polskich szkół?” połowa uznała, że polskiej, 40 proc. opowiedziało się za nową – opartą na ustaleniach pomiędzy Polską a Ukrainą.

Wyjaśniono, że grupa negatywnie nastawionych do ukraińskich uchodźców wojennych rośnie ze względu na - wskazywaną przez ankietowanych - „postawę roszczeniową” Ukraińców.

"Z badania wynika poza tym, że coraz więcej osób widzi różnice między narodami" – podkreślił w "Rz" dr Staniszewski. Po raz pierwszy w tym badaniu respondenci wskazali na „wschodnią mentalność, sowiecką kulturę”, która ujawnia się "w braku dbałości o dobro wspólne".

Zmalała grupa osób przekonanych o konieczności niesienia pomocy Ukrainie. "Już tylko 31 proc. badanych przez dr. Staniszewskiego uważa, że Polska powinna zdecydowanie pomagać Ukrainie (w styczniu 2023 r. myślało tak 62 proc. Polaków), a „raczej pomagać” – 43 proc. Do 19 proc. wzrosła grupa osób, które są przeciwne pomocy. Aż 72 proc. badanych uważa, że mimo wojny z Rosją, Polska powinna przede wszystkim dbać o własne interesy (przeciwny pogląd wyraża w sumie 15 proc.) – chodzi tutaj głównie o eksport żywności" - czytamy w "Rz".

Prof. Jan Brzozowski, kierownik Jagiellońskiego Centrum Studiów Migracyjnych wyjaśnił, że takie wyniki badania "są efektem ujawnienia się różnic w odbiorze cudzoziemców, po dłuższym okresie ich pobytu w kraju". (PAP)

Autorka: Anita Karwowska

kgr/