Wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Odbyły się polsko-amerykańskie rozmowy

2024-04-23 08:27 aktualizacja: 2024-04-23, 12:42
W rozmowach uczestniczył m.in. wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Fot. PAP/	Albert Zawada
W rozmowach uczestniczył m.in. wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Fot. PAP/ Albert Zawada
Wiceszefowie MON i MSZ, Paweł Zalewski i Robert Kupiecki wzięli udział w 15. obradach polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego w Departamencie Stanu. Omawiane było m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz współpraca energetyczna.

Jak podano we wspólnym oświadczeniu obu rządów zamieszczonym przez Departament Stanu, wśród omawianych tematów było rozmieszczenie wojsk na wschodniej flance NATO i "dalszy rozwój zdolności i sił, które wzmocnią interoperacyjność, gotowość i modernizację NATO". Obie strony potwierdziły też chęć do wzmacniania obrony i czynnika odstraszania NATO, zwłaszcza w obliczu "ostatnich naruszeń przestrzeni powietrznej", a także wzmocnienia współpracy przemysłów obronnych. Omawiano też lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie.

Obie strony zobowiązały się też do utrzymania presji sankcyjnej na Rosję, w tym do monitorowania omijania sankcji m.in. przez Białoruś. Uczestnicy zgodzili się też co do zwiększenia współpracy w przeciwstawianiu się wrogim operacjom wpływu i dezinformacji.

Wśród pozostałych tematów rozmów były m.in. bezpieczeństwo energetyczne, w tym współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej, współpraca gospodarcza i "odnowa demokracji i praworządności w kraju i regionie Eurazji". W części poświęconej współpracy w energetyce jądrowej, oświadczenie potwierdza gotowość obu krajów do rozwoju wspólnych działań i notuje "postępy" w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz "rozważania przyszłych lokalizacji rozwoju dalszych projektów reaktorów".

Polskiej delegacji przewodzili, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Zalewski i podsekretarz stanu w MSZ Robert Kupiecki, zaś po stronie amerykańskiej gospodarzem był doradca sekretarza stanu Derek Chollet. W rozmowach udział wzięli też urzędnicy z amerykańskich resortów obrony, handlu i energii. Uczestnicy zgodzili sie zorganizować kolejną, 16. rundę dialogu w przyszłym roku w Warszawie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
gn/