O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wzrosła liczba dzieci z padaczką. NFZ podał dane [WIDEO]

W ostatnich kilku latach o prawie 9 proc. wzrosła liczba dzieci z padaczką, a liczba świadczeń z rozpoznaniem padaczki lub stanu padaczkowego o 13 proc. – poinformowało Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

Dziecko malujące rękami Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Dziecko malujące rękami Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Więcej

Mózg Fot. PAP/Newscom

Światowy Dzień Epilepsji. W Polsce choruje około 400 tys. osób

W komunikacie biuro podkreśliło, że najnowsze dane NFZ pokazują znaczący wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u osób poniżej 18 lat.

W latach 2020-2023 liczba młodych pacjentów wzrosła z prawie 42 tys. do blisko 45,5 tys., a liczba udzielonych im świadczeń z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego z niemal 160 tys. do ponad 180 tys. Podkreślono, że chłopcy są szczególnie narażeni, zwłaszcza w grupie wiekowej 7-13 lat, gdzie zanotowano średnio 2237 przypadków więcej niż u dziewczynek.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny z cyklu "Zdrowie na pierwszym planie", który zwiększa świadomość na temat padaczki u dzieci i niemowląt i daje praktyczne wskazówki, jak zachować się w razie napadu padaczkowego. Film jest dostępny m.in. na kanale YouTube "Akademia NFZ" pt. "Jak rozpoznać padaczkę u dziecka? Co robić, gdy widzisz atak?".

Epilepsja jest chorobą neurologiczną związaną ze strukturami mózgowia. Polega na zaburzeniach bioelektrycznych w obrębie struktur komórki nerwowej. U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują sobie impulsy. U osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń tych impulsów, co skutkuje wyładowaniem bioelektrycznym i prowadzi do napadu padaczkowego. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Wejście do sali chorych w szpitalu. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    W Polsce na epilepsję cierpi ok. 370 tys. osób. Wiele z nich ma lekooporną postać choroby

  • Aptekarka podaje leki w jednej ze szczecińskich aptek. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Leki na choroby rzadkie będą szybciej wchodzić do refundacji? Są propozycje zmian

  • Mózg Fot. PAP/Newscom

    Światowy Dzień Epilepsji. W Polsce choruje około 400 tys. osób

  • Jedzenie, dieta, Fot. PAP/Andrzej Lange

    Dieta ketogeniczna może leczyć padaczkę, zmieniając mikrobiom jelitowy

Serwisy ogólnodostępne PAP