Po badaniach wody opublikowanych 6 sierpnia utrzymano zakaz kąpieli na kąpielisku nr 1 (plaża miejska) nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku, na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i na kąpielisku nad jeziorem Drawsko przy ul. Drahimskiej w Czaplinku. We wtorek służby sanitarne poinformowały, że do wody nie wolno wchodzić również na kąpielisku nr 3 w Szczecinku „Mysia wyspa” (jezioro Trzesiecko) i na kąpielisku Dąbie w Szczecinie.
To już czwarty w tym sezonie zakaz wprowadzony na miejskim kąpielisku w Szczecinie nad jeziorem Dąbie. „Teren kąpieliska ze wszystkim pozostałymi atrakcjami jest dostępny dla mieszkańców bezpłatnie” – przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.
Ograniczenia w korzystaniu z wodnych atrakcji wprowadzano na kąpielisku Dąbie już w czerwcu i dwa razy pod koniec lipca. Zakaz kąpieli związany był z wykryciem w wodzie bakterii E.coli, a ostatnio właśnie z zakwitem sinic.
„Wysoka temperatura i bezwietrzna pogoda sprzyjają zakwitowi sinic” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.
Toksyny wytwarzane przez sinice mogą zagrażać zdrowiu. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
Jakość kąpielisk w Polsce można na bieżąco śledzić na stronie: http://sk.gis.gov.pl/, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub korzystając z mapy akwenów. (PAP)
kh/