Zadbanie o zdrowie psychiczne uczniów wśród punktów programowych Nowej Lewicy w wyborach samorządowych

2024-03-04 12:10 aktualizacja: 2024-03-04, 12:23
Kampania samorządowa Lewicy. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Kampania samorządowa Lewicy. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Zadbanie o zdrowie psychiczne uczniów, inwestycje w placówki edukacyjne, w tym w termomodernizację szkół i fotowoltaikę oraz zwiększenie dostępności obiektów sportowych poza godzinami pracy szkół – to postulaty programowe Nowej Lewicy w Łodzi.

Jak zapowiedziała na poniedziałkowym briefingu prasowym w Łodzi odpowiedzialna m.in. za edukację i wychowanie wiceprezydent miasta i kandydatka Nowej Lewicy na radną Małgorzata Moskwa-Wodnicka, jej ugrupowanie co tydzień będzie prezentowało punkty programowe i to, jak "drużyna lewicowa widzi samorząd i poszczególne elementy związane z funkcjonowaniem miasta".

"Dziś temat edukacja. To, co najważniejsze, czyli postulat o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli za chwilę będzie realizowany, bo 30-procentowe podwyżki zostały przez rząd zagwarantowane. Poza wynagrodzeniami dla nas palącym problemem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Mamy dziś do czynienia z kryzysem psychicznym dzieci i młodzieży i to jest problem ogólnopolski" – powiedziała.

Wiceprezydent Łodzi wskazała, że magistrat wdrożył już pilotaż programu wspierającego uczniów z problemami psychicznymi "Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak", którego celem jest wspieranie przez kadrę pedagogiczną i rodziców uczniów, którzy coraz częściej zmagają się z wieloma problemami, w tym w szczególności z problemami natury psychicznej.

"Naszym postulatem jest, żeby szkolić nie tylko dyrektorów, nauczycieli, ale również pracowników administracji szkół właśnie w zakresie szybkiej interwencji kryzysowej. Żeby każdy, kto pracuje w szkole, mógł szybko zauważyć u ucznia problemy zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że radni będą trzymać rękę na pulsie i pilnować kwestii związanej ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży" – wyjaśniła Moskwa-Wodnica.

Dodała, że kolejnym punktem programowym Nowej Lewicy w temacie edukacji jest wsłuchiwanie się w głos uczniów łódzkich szkół. W związku z tym zapowiedziała powołanie w mieście Rzecznika Praw Uczniów, do którego uczniowie będą mogli zgłaszać różnego rodzaju problemy.

Wśród innych propozycji kandydatów na radnych Nowej Lewicy są m.in. kolejne inwestycje w placówki edukacyjne w Łodzi, w tym w termomodernizację budynków szkół oraz fotowoltaikę oraz zwiększenie dostępność obiektów sportowych dla najmłodszych poza godzinami pracy szkół.

"Około 76 proc. przyszkolnych obiektów sportowych jest dostępnych tylko w godzinach pracy szkoły. 65 proc. Orlików nie jest dostępna w weekendy. Chcemy to zmienić i musimy dać możliwość najmłodszym, żeby mogli pograć w piłkę, integrować się z rówieśnikami. Jako przyszli radni będziemy walczyć o jak największe środki na Program Sportowa Otwarta Szkoła SOS, który składa się z trzech filarów: budowy i rozbudowy obecnych Orlików, zwiększeniu liczby animatorów sportu na Orlikach oraz dostępności sportowych obiektów przyszkolnych w mieście w weekendy i poza godzinami pracy szkół w tygodniu" – przekonywał kandydat na radnego Tomasz Frączak.

Kandydaci Nowej Lewicy ubiegający się o mandaty radnych w Łodzi będą startowali z samorządowych list Koalicji Obywatelskiej.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

ep/