Zakaz sprzedaży e-papierosów. Projekt trafił do konsultacji

2024-07-10 10:46 aktualizacja: 2024-07-11, 10:20
Palenie papierosa jednorazowego, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/AA/Abaca
Palenie papierosa jednorazowego, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/AA/Abaca
W środę do konsultacji publicznych skierowano projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zakłada on m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy produkt ma w swoim składzie nikotynę.

Projektodawcy podkreślili, że nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tzw. ustawy tytoniowej), jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych.

"Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny" - wyjaśniono.

Obecnie papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe, które są napełnione płynem niezawierającym nikotyny, nie odpowiadają definicjom papierosa elektronicznego lub pojemnika zapasowego z tzw. ustawy tytoniowej. Przepisy projektu nowelizacji mają za zadanie objęcie przepisami ustawowymi tzw. płynów beznikotynowych.

Spowoduje to wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom do 18. roku życia; ograniczenie miejsc, gdzie będzie możliwe ich używanie, analogicznie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę; wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet) oraz wprowadzenie zakazu reklamy i promocji.

Ponadto, projekt noweli zakłada konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych, konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR), a także konieczność odpowiedniego oznakowania ich opakowań.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że zagrożenie stwarzane przez "płyny beznikotynowe" nie jest istotnie mniejsze od wyrobów zawierających nikotynę. "Popularność wyrobów bez nikotyny zwiększa ryzyko dostępu młodych ludzi do wyrobów tytoniowych w tym samym stopniu, w jakim czynią to papierosy elektroniczne z nikotyną" - oceniono.

Ustawa ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

ał/