Wśród pasażerów jachtu - jak poinformował Wroński - znajdowali się Polka i Polak. Jak zaznaczył, MSZ zna tożsamość zaginionych polskich obywateli, a polska placówka w Egipcie pozostaje w kontakcie z ich rodzinami.
"Nie byli zarejestrowani w systemie Odyseusz, stąd początkowe trudności z ustaleniem danych. Z tego co wiemy, większość osób, które brały udział w tym wyjeździe, to doświadczeni nurkowie, jechali na ekspedycję nurkową" - dodał rzecznik MSZ.
"Wypadek wydarzył się nagle, wbrew pierwotnym informacjom nie było to zderzenie z rafą koralową, ale uderzenie dużej fali, które spowodowało przewrócenie statku. Statek zatonął w ciągu 5-7 min. Z informacji uratowanych wynika, że część pasażerów była jeszcze w kabinach" - powiedział Wroński.
Podkreślił, że wciąż trwa akcja poszukiwawcza - biorą w niej udział nie tylko jednostki ratownicze, ale również straż graniczna i jednostki egipskiej marynarki wojennej, a także lotnictwo.
"Nasza placówka w Egipcie ma bardzo dobry kontakt z władzami egipskimi, które prowadzą akcję ratunkową, nawiązała również kontakt z rodzinami obywateli Polski, którzy są uznani za zaginionych" - mówił Wroński.
Wydobyto zwłoki trzech osób
Nie przekazano informacji, czy i jak zidentyfikowano ciała ofiar - podkreślił egipski portal Al Hurra.
Na pokładzie łodzi Sea Story było 45 osób: 14 członków załogi i 31 międzynarodowych turystów. Uratowano 28 osób. Pasażerowie pochodzili z Polski, Belgii, Chin, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - poinformował marokański portal Sabah Agadir
Łódź miała wrócić w piątek do portu w Hurghadzie. W poniedziałek o 5:30 nadała sygnał SOS. Znajdowała się wówczas w odległości ponad 80 km od wybrzeża - przekazały egipskie media. Według wstępnych raportów w łódź uderzyła "nagła i duża fala". Część pasażerów nie mogła przeżyć, ponieważ przebywała w kabinach - podkreślił marokański portal.
Ostatnia inspekcja bezpieczeństwa morskiego, którą łódź przechodziła w marcu br., nie wykazała żadnych usterek technicznych, ani problemów z bezpieczeństwem.
Do akcji ratunkowej skierowano w poniedziałek helikopter i jednostki pływające. W poszukiwania rozbitków zaangażowało się też wojsko.
Akcji nie ułatwiają warunki pogodowe: egipski Urząd Meteorologiczny zalecał pozostanie w portach przewidując wiatr i wysokie fale - na Morzu Śródziemnym 4-6 metrów, a na Morzu Czerwonym - 3-4 metrów.
Tragiczny rejs
Jacht Sea Story w niedzielę rano wypłynął z portu w miejscowości Port Ghalib na kilkudniowy rejs nurkowy; w piątek miał wrócić do portu w Hurghadzie. Ocalałych po katastrofie znaleziono w rejonie Wadi el-Gemal, na południe od Marsa Alam.
Marsa Alam to popularne miejsce wśród turystów na południowym wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie. W okolicy znajduje się wiele miejsc do nurkowania, w tym słynne rafy koralowe.
Właściciel i operator Sea Story z siedzibą w Egipcie, Dive Pro Liveaboard, nie skomentował sprawy. Z informacji zamieszczonej na firmowej e-stronie wynika, że łódź zbudowano w 2022 r. Ma 44 m długości i 18 kabin, które mogą pomieścić do 36 pasażerów. (PAP)
mml/ from/ mrr/ amac/ os/ piu/ ann/ know/