Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.
"8 kwietnia skierowałem do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przez powołanego - przez ówczesnego ministra Piotra Glińskiego - dyrektora NIW Wojciecha Kaczmarczyka oraz jego zastępców" – przekazał we wtorek PAP dyrektor NIW-CRSO Michał Braun.
W zawiadomieniu opisanych zostało "dziesięć konkretnych sytuacji, kiedy mogło do takiego przestępstwa dojść".
Przykłady nadużyć, które wskazano w zawiadomieniu do prokuratury to m.in. dofinansowanie dla organizacji Matecznik Pomocniczości i Dobroci na projekt "Lubuska Ofensywa Młodzieżowa – LOM!" "pomimo nieuzyskania wystarczającej liczby punktów", czy "nielegalna i nierzetelna" ocena wniosków złożonych w konkursie NOWEFIO przez Fundację Polska Wielki Projekt.
"Może to świadczyć o nadużyciu uprawnień na szkodę interesu publicznego, w związku z wpłynięciem na wyniki konkursów na rzecz podmiotów, które nie uzyskały wystarczającej liczby punktów zgodnie z kryteriami merytorycznymi i ze szkodą dla wnioskodawców, których oceny zostały pomniejszone bez żadnego uzasadnienia odnoszącego się do kryteriów konkursowych. Tego typu działania świadczą o nieuprawnionym wpływaniu na wyniki konkursów" - wskazuje obecny szef Narodowego Instytutu Wolności.
Dyrektor Instytutu unieważnił ponadto w poniedziałek wyniki pracy komisji konkursowej Programu Organizacji Poradniczych, w ramach której dokonano nielegalnych (w ocenie NIK) zmian na liście rankingowej organizacji starających się o dofinansowania w tym konkursie. Braun dodał, że odbyło się już nowe losowanie członków komisji, a sam konkurs zostanie ponownie rozstrzygnięty do 15 kwietnia.
"Wydawanie publicznych środków niegodnie z prawem, dotowanie poza procedurami organizacji wybranych przez byłe władze NIW, a przez to podważanie zaufania do sektora pozarządowego to działania, na które nie wolno przymknąć oczu" – podkreślił dyrektor NIW-CRSO Michał Braun. Zaznaczył, że podejrzenia nieprawidłowości potwierdziły NIK i WSA.
W przygotowanym zawiadomieniu, na podstawie wystąpienia pokontrolnego NIK, oraz wyroku WSA w sprawie niezgodnych z prawem zmian w wynikach konkursów PROO i NOWEFIO, jest 10 punktów.
Braun podkreślił, że wszystkie punkty zawiadomienia opierają się na art. 231 Kodeksu karnego (funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego popełnia przestępstwo).
Treść zawiadomienia dotyczy m.in. sytuacji, kiedy ówczesny dyrektor NIW CRSO Wojciech Kaczmarczyk "w sposób niecelowy, niegospodarny oraz niezgodny z prawem udzielił zgód na zmiany list rankingowych i dofinansowanie wybranych organizacji, pomijając kryteria ustawowe, a także dopuszczenie do pracy ekspertów pomimo zgłoszonego konfliktu interesów".
We wcześniejszych wypowiedziach dla PAP Braun wskazywał, że priorytetem dla niego jest zmiana wizerunku NIW.
"Organizacje pozarządowe wskazywały, że wielu beneficjentów, którzy otrzymywali granty, było powiązanych politycznie. Nie możemy się na to zgodzić" - mówił.
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to powołana w 2017 r. agencja działająca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej zadaniem jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Instytut rozdziela środki publiczne dla organizacji pozarządowych.(PAP)
Autorka: Iga Leszczyńska
sma/