Jak przekazała PAP we wtorek rzeczniczka Wód Polskich RZGW w Gliwicach Linda Hofman, w czasie nocnego dozoru pracy zbiornika pracownicy tej jednostki stwierdzili konieczność interwencji służb, związaną ze zlokalizowaniem wysięku w przedpolu zbiornika.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach podało, że o godz. 23.10 na przedpolu zbiornika stwierdzono przebicia hydrauliczne, 250 metrów od budowli przelewowo-spustowej. W miejsce akcji zadysponowano 100 żołnierzy WOT ze sprzętem.
Rzeczniczka gliwickiego RZGW we wtorek rano poinformowała PAP, że akcja ta – związana z wysiękiem stwierdzonym w rowie opaskowym – już się zakończyła, z powodzeniem. „Konieczne było uszczelnienie tego przebicia, aby woda nie wypłukiwała materiału” – powiedziała Hofman.
Zapewniła, że na zbiorniku nie stwierdzono dotąd innych nieprawidłowości, odpowiednio pracują też urządzenia wlotowe i upustowe. Zbiornik jest uważnie dozorowany. „Należy pamiętać, że zbiornik Racibórz Dolny w tej skali pracuje po raz pierwszy. Nie było dotąd możliwości sprawdzenia go pod tym kątem” – podkreśliła Hofman.
Zbiornik Racibórz Dolny o projektowej pojemności 185 mln m sześc. od niedzieli rano jest napełniany, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. W poniedziałek po południu wizytował go szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, który przekazał, że w nadchodzących godzinach spodziewany jest tam napływ wody 1,2-1,3 tys. m sześc. na sekundę przy upuście na poziomie ok. 850 m sześc. na sekundę.
Siewiera uściślił, że do pełnego napełnienia zbiornika potrzeba by dwóch dni napływu wody na poziomie 1,2 tys. m sześc. na sekundę; tymczasem napływ na tym poziomie spodziewany jest do wtorkowego popołudnia.
W niedzielę prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska zasygnalizowała, że planowane jest wypełnienie zbiornika Racibórz Dolny 166 mln m sześć. wody.
Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on powierzchnię 26 km kw., a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m sześc. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.
Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę już w październiku 2020 r. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa sięga 57 mln m sześć. W części niesterowalnej rozpoczął on spiętrzanie wody w sobotę.(PAP)
mtb/ pad/ know/