Wyniki ankiety przeprowadzonej przez ZBP dowodzą, że działające w Polsce banki włączyłyby się w procesy biznesowe związane z odbudową Ukrainy, jednak warunkami zaangażowania są: bezpieczeństwo fizyczne i finansowe, baza kapitałowa i wiarygodność partnerów biznesowych po ukraińskiej stronie.
Badaniem - jak wyjaśniono - objęto zarówno banki komercyjne jak i spółdzielcze, łącznie reprezentujące prawie 70 proc. udziału rynku bankowego wyrażonego aktywami. Z ankiety wynika, że ok. 30 proc. z nich wyraża zainteresowanie uczestnictwem w procesach odbudowy Ukrainy, z czego największą chęć wykazują banki komercyjne.
Stabilność gospodarcza Ukrainy
"Zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, ale wymaga dobrego przygotowania, tym bardziej, że o ten kapitał będą konkurować inne potrzeby gospodarcze naszego kraju" - powiedział podczas konferencji, na której przedstawiono wyniki ankiety, prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
Pokreślił, że do rozruszania tego procesu potrzebna jest bliska współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi. "Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności" - dodał.
Uczestniczący w konferencji przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą Paweł Kowal zaznaczył, że "jego celem jest zbudowanie koalicji społecznej i ekonomicznej, która zapewni Polsce optymalny udział w odbudowie Ukrainy". W jego ocenie sektor bankowy jest ważnym elementem tego procesu, ponieważ zna rynek i jest w stanie realnie ocenić gotowość przedsiębiorców i ryzyko inwestycyjne. Ponadto - jak zauważył - "banki są w stanie dostarczyć finansowania zarówno mniejszym podmiotom, ale i zbudować konsorcja międzynarodowe dla większych, bardziej skomplikowanych projektów".
Podsumowując wyniki badania ZBP zaproponował też działania, które mają zmniejszyć ryzyko finansowe i prawne. Wśród nich jest m.in. utworzenie i pełne uruchomienie specjalnego programu podziału ryzyka/gwarancji publicznych (np. PFR, KUKE, BGK) dla banków obsługujących klientów operujących w Ukrainie. Ponadto banki oczekują zabezpieczenia przed korupcją, a także dyskryminacją polskiego biznesu przed firmami i bankami z innych państw, np. spoza UE. Wśród propozycji znało się też m.in. wsparcie doradcze polskich podmiotów, w tym banków zamierzających uczestniczyć w procesach odbudowy Ukrainy czy specjalne wsparcie projektów inwestycyjnych realizowanych w Polsce, które mają główne uzasadnienie ekonomiczne dla odbudowy Ukrainy z udziałem Polaków.
Kowal powiedział też, że obecnie na Ukrainie działa ok. 3,5 tys. polskich podmiotów.
Dodał również, że Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje instrument, który ma wspierać polskie firmy inwestujące za wschodnią granicą. Wskazał, że obecnie przygotowywane są projekty zmian ustawowych, których celem jest zmniejszenie ryzyka pewnego BGK. (PAP)
ewes/ mick/gn/