"Szacujemy, że na koniec drugiego kwartału, czyli na koniec czerwca, (...) było to nieco ponad 100 tys. ugód (frankowych - PAP)" - powiedział prezes.
Wyjaśnił, że na koniec maja zawarto 97 tys., umów frankowych, więc przyjmując, że zachowana została tendencja z maja tego roku, kiedy zawartych zostało 3 tys. 515 ugód, to na koniec drugiego kwartału liczba ugód przekroczyła 100 tys.
Szef ZBP poinformował też, że prace specjalnego zespołu, który ma przygotować wzorcowy model ugody dotyczący kredytów frankowych "idą dość dobrze".
"Myślę, że będziemy rzeczywiście w stanie wypracować taki standardowy model ugody" - stwierdził.
Białek przypomniał, że prace nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód oraz uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach prowadzone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a w skład specjalnego zespołu, poza przedstawicielami resortu sprawiedliwości, wchodzą także przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego, Ministerstwa Finansów oraz reprezentacja strony konsumenckiej - Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i strony bankowej, czyli Związek Banków Polskich.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 25 czerwca tego roku, że pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód oraz uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach. Planowane jest przygotowanie wzorca ugody frankowej, która ma być zatwierdzana przez sądy.
Białek poinformował też, że w sądach na koniec maja toczyło się 167 tys. spraw dotyczących kredytów walutowych z powództw klientów i około 30 tys. z powództw banków. (PAP)
kno/