O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zebranie zakonów męskich w Polsce. Będą ważne i trudne tematy

Komisja niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce będzie jednym z tematów 153. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Odbędzie się ono w Warszawie 8-9 października.

Paulini na Jasnej górze Fot. PAP/Waldemar Deska
Paulini na Jasnej górze Fot. PAP/Waldemar Deska

Więcej

Żałobnicy oddają ostatnią cześć ojcu Piotrowi założycielowi ruchu Emaus Fot. LUCAS DOLEGA/PAP/EPA

Ruch Emaus zmieni nazwę z powodu kolejnych oskarżeń dotyczących ojca Piotra

Zostanie poruszona także kwestia "trudnych sytuacji personalnych w posłudze przełożonego" – poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Przekazało, że w obradach w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, które rozpoczną się 8 października wezmą udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusz Wojda i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciech Polak, który przedstawi sprawy związane z kościelną komisją niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce.

Gościem zebrania będzie też klaretyn bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Pomoc w pandemii, uchodźcom z Ukrainy i umierającym

w ramach przygotowania do spotkania podsumowano cztery lata współpracy KWPZM z Caritasem Polska. Projekty skierowane są do podmiotów zakonnych, które prowadzą działalność społeczną czy charytatywno-opiekuńczą. Kwestie te dotyczą zarówno przeciwdziałaniu skutkom COVID-19, pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i opieki długoterminowej w zakonnych hospicjach i w zakładach opieki leczniczej.

W ramach działań związanych z epidemią COVID-19 zrealizowane zostały cztery umowy w latach 2022-2021. Wobec wybuchu wojny w Ukrainie w latach 2022-2023, realizowana była wzajemna współpraca we wsparciu i zapewnieniu wszystkiego, czego uchodźcy z Ukrainy potrzebowali w czterech zasadniczych segmentach: ubóstwo (wyżywienie, środki czystości, leki, sprzęt rehabilitacyjny), aktywizacja zawodowa (sfinansowanie kursów języka polskiego i zawodowych), aktywizacja społeczna (sfinansowanie terapii indywidualnych i grupowych związanych m.in. z traumatycznymi przeżyciami wojennymi) oraz inwestycje (doposażenie miejsc, bieżące remonty itp.).

Ostatnia z umów dotyczy programu "Hospicja zakonne Caritas 2024", do którego zakwalifikowane zostały podmioty zakonne, które realizują misję hospicyjną lub zakładu opieki leczniczej. (PAP)

mgw/ joz/ mar/
 

Zobacz także

  • Papież Franciszek ostrzega władze zakonne Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

    Papież: autorytarne sprawowanie władzy w zakonach sprzyja nadużyciom seksualnym

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Dziewczynka znaleziona w oknie życia domu sióstr salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim

  • Były jezuita obrabował zakon i wziął ślub z 91-latką

Serwisy ogólnodostępne PAP