Zmarł artysta fotografik Sergiusz Sachno

2024-05-13 14:33 aktualizacja: 2024-05-13, 14:35
9 maja odszedł Sergiusz Sachno, fot. PAP/Valdemar Doveiko
9 maja odszedł Sergiusz Sachno, fot. PAP/Valdemar Doveiko
Kolejna smutna informacja - 9 maja odszedł Sergiusz Sachno, ceniony twórca, artysta fotografik, doświadczony pedagog, aktywny działacz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako fotograf teatralny został szczególnie zapamiętany przez naszą społeczność - napisano na Facebooku ZASP.

"Był autorem wystawy 'Aktorzy', portretów wybitnych polskich aktorów oraz kuratorem, razem z Kamilą Sammler, wystawy 'Fotografia wg aktorów', której patronował ZASP, a która była z wielkim powodzeniem pokazywana w galeriach w całej Polsce" - przypomniano we wpisie Związku Artystów Scen Polskich. "Najszczersze kondolencje dla rodziny i bliskich" - napisano.

"9 maja 2024 odszedł ceniony twórca, doświadczony pedagog, wieloletni, zasłużony i ciągle aktywny działacz w naszym Związku, dla wielu przyjaciel" - napisano na stronie Związku Polskich Artystów fotografików (ZPAF). "To wielka strata dla całego środowiska…" - podkreślono we wpisie.

Sergiusz Sachno urodził się w 1945 r. w Harbinie w Chinach. Ukończył Liceum im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie. Do marca 1968 r. studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 r.

Fotografią zajął się od 1972 r. "Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m.in. W Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie" - napisano na stronie ZPAF.

Ważniejsze wystawy indywidualne: "Klimaty" 1978, "Menady" 1980, "Aktorzy" 1988, "Teatralna" 1988, "Femina mistica" 1997, "Cherchez la femme" 1998, "Nagi szept" 2003, "Gentile" 2006.

Specjalizował się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej.

"Był autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był także autorem wystawy 'Stulecie Polaków' eksponowanej w 1999 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem" - przypomniano.

"Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikował w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami 'Film', 'Kino', 'Scena', 'Twój Styl', 'Pani', 'Uroda' i wielu innych" - napisano.

W 1979 r. otrzymał od Jacques'a Chiraca medal miasta Paryża za fotografię, był laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.

"Od 1979 r. należał do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem władz. Zajmował się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii, prowadząc zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii ZPAF" - czytamy w informacji.

W 2008 r. otrzymał tytuł doktora sztuki filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2012 r. był zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. (PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

jos/