O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Znaczek Poczty Polskiej upamiętnia Powstanie Warszawskie

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Poczta Polska wydała specjalny znaczek, aby upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy i jej mieszkańców - poinformowała we wtorek Poczta Polska. Autorem projektu jest Roch Stefaniak

Listonoszki Harcerskiej Poczty Polowej Zawiszacy podczas Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Reprodukcja
Listonoszki Harcerskiej Poczty Polowej Zawiszacy podczas Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Reprodukcja

Projekt graficzny znaczka nawiązuje do wykonanej w czasie powstania fotografii Sylwestra Brauna "Krisa" został przygotowany przez Studio Produkcyjne Orka. Kadr ukazuje powstańców na stanowisku przed zrujnowanym kościołem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Powstańcy, ubrani w charakterystyczne mundury i hełmy, są sfotografowani na tle zrujnowanych budynków.

"Emisji towarzyszy okolicznościowa koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), która zawiera dodatkowe elementy graficzne. Główna ilustracja to zdjęcie autorstwa Wiesława Chrzanowskiego, przedstawiające grupę powstańców z Kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw". Żołnierze siedzą na powalonym pniu drzewa, a w tle rozpościera się panorama zniszczonego miasta" - czytamy w informacji prasowej.

Autorem projektu graficznego jest Roch Stefaniak.

Poczta Polska przypomina także historię Powstańczej Poczty Harcerskiej. Uruchomiono ją 6 sierpnia 1944 r. Młodociani listonosze-harcerze z Szarych Szeregów dostarczali listy na terenie zajętym przez powstańców. Naczelnikiem Poczty mianowany został hm. ppor. Przemysław Górecki ps. "Kuropatwa". Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ulicy Świętokrzyskiej 28. Działało siedem urzędów pocztowych w Śródmieściu i na Mokotowie. "Treść listu nie mogła przekraczać 25 słów" - informuje Poczta Polska.

Harcerze posługiwali się stemplami pocztowymi z napisem "Poczta harcerska" i symbolem lilijki harcerskiej. Od września 1944 r. Powstańcza Poczta Harcerska stała się częścią AK i została przemianowana na Pocztę Polową AK.

Historycy szacują, że do 3 października 1944 przenieśli oni 200 tys. przesyłek.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

ał/

Zobacz także

  • Skrzynka pocztowa Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Poczta Polska otrzymała wsparcie z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Suma jest bajońska

  • Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Błaszczak: będziemy interweniować u premiera w sprawie pracowników Poczty Polskiej

  • Pracownik Poczty Polskiej doręczający przesyłkę. Fot. PAP Piotr Augustyniak

    W Polsce coraz mniej listonoszy, przybywa kobiet w branży kurierskiej

  • Adrian Zandberg. Fot. PAP/PAP/Wojtek Jargiło

    Protestują pracownicy Poczty Polskiej. Zandberg ma się z nimi spotkać

Serwisy ogólnodostępne PAP