Projekt graficzny znaczka nawiązuje do wykonanej w czasie powstania fotografii Sylwestra Brauna "Krisa" został przygotowany przez Studio Produkcyjne Orka. Kadr ukazuje powstańców na stanowisku przed zrujnowanym kościołem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Powstańcy, ubrani w charakterystyczne mundury i hełmy, są sfotografowani na tle zrujnowanych budynków.
"Emisji towarzyszy okolicznościowa koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), która zawiera dodatkowe elementy graficzne. Główna ilustracja to zdjęcie autorstwa Wiesława Chrzanowskiego, przedstawiające grupę powstańców z Kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw". Żołnierze siedzą na powalonym pniu drzewa, a w tle rozpościera się panorama zniszczonego miasta" - czytamy w informacji prasowej.
Autorem projektu graficznego jest Roch Stefaniak.
🇵🇱Dziś, 6 sierpnia, upamiętniamy powstanie Harcerskiej Poczty Polowej, która odegrała niezwykle ważną rolę podczas Powstania Warszawskiego.
— PocztaPolska (@PocztaPolska) August 6, 2024
📯W 1944 roku, młodzi ludzie z Szarych Szeregów oficjalnie rozpoczęli swoją misję, zapewniając łączność w powstańczej Warszawie.… pic.twitter.com/g3I2uEA8lF
Poczta Polska przypomina także historię Powstańczej Poczty Harcerskiej. Uruchomiono ją 6 sierpnia 1944 r. Młodociani listonosze-harcerze z Szarych Szeregów dostarczali listy na terenie zajętym przez powstańców. Naczelnikiem Poczty mianowany został hm. ppor. Przemysław Górecki ps. "Kuropatwa". Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ulicy Świętokrzyskiej 28. Działało siedem urzędów pocztowych w Śródmieściu i na Mokotowie. "Treść listu nie mogła przekraczać 25 słów" - informuje Poczta Polska.
Harcerze posługiwali się stemplami pocztowymi z napisem "Poczta harcerska" i symbolem lilijki harcerskiej. Od września 1944 r. Powstańcza Poczta Harcerska stała się częścią AK i została przemianowana na Pocztę Polową AK.
Historycy szacują, że do 3 października 1944 przenieśli oni 200 tys. przesyłek.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
ał/