W środę na konferencji prasowej na Skwerze Kościuszki w Gdyni założyciel Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak ogłosił cel 33. Finału WOŚP, który będzie zbierał pieniądze na sprzęt dla onkologii i hematologii dziecięcej.
Owsiak zapewnił, że dzięki zebranym pieniądzom zostanie zakupiony sprzęt najnowszej generacji, "najlepszy, jakiego dzisiaj można używać, aby wracać do zdrowia skutecznie".
Jak wyjaśnił, temat tego finału WOŚP będzie dotyczył osiemnastu oddziałów dziecięcych, siedemnastu hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej i czterech zakładów patomorfologii.
Owsiak dodał, że na stronach WOŚP można zobaczyć dokładnie co Orkiestra chce kupić. Podkreślił, że onkologia i hematologia dziecięca jest tematem, w którym będzie można skutecznie pomagać, by w placówkach medycznych pracował najlepszy sprzęt.
Ogłoszenie celu 33. Finału WOŚP odbyło się na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni – miejscu cumowania "Daru Młodzieży", szkolnej fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To właśnie na deskach pokładu legendarnego okrętu, znajdował się sztab główny bicia rekordu w pierwszej pomocy – akcji, która stanowi element naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach programu "Ratujemy i uczymy ratować". Do tej pory bicie rekordu organizowano 7 razy – w latach 2013-2019. W tym czasie w akcji uczestniczyło w sumie ponad 661 tys. osób. W edycji z 2019 roku wzięło udział najwięcej uczestników – 150 560 osób w 1 380 miejscach. W tym roku dokładna liczba uczestników będzie znana za kilka dni po zliczeniu wszystkich załóg.
Poprzedni, 32. Finał WOŚP zakończył się wynikiem 281 mln 879 tys. 118,07 zł. Celem był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Hasło brzmiało: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".
Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki.(PAP)
kszy/ agz/ pap/