Znamy nazwiska laureatek ukraińsko-polskiej nagrody "Portrety Siostrzeństwa"
We wtorek 4 marca redakcja Sestry.eu po raz drugi przyznała nagrody "Portrety Siostrzeństwa". Za wnoszenie wkładu w walkę o demokrację i wolność w Ukrainie uhonorowane zostały Olena Apchel, Agnieszka Zach i Mariana Mamonova. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

"Portrety Siostrzeństwa" to nagroda za zaangażowanie w dialog polsko-ukraiński, za rozwój siostrzeństwa-solidarności między kobietami, za wsparcie i sojusz w walce o demokratyczne wartości, za ratowanie ludzi i niesienie pomocy w czasie wojny. Poprzez nagrodę redakcja Sestry.eu chce docenić kobiety, które poprzez swoją aktywną postawę obywatelską, człowieczeństwo i gotowość do poświęceń jednoczą się, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Nazwiska tegorocznych laureatek zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zwyciężczynie - Olena Apchel, Agnieszka Zach i Mariana Mamonova - zostały wytypowane spośród dwunastu nominowanych kobiet, Polek i Ukrainek. Staną się symbolami Siostrzeństwa w 2025 roku.
Czytelnicy sestry.eu wybrali Olenę Apchel jako zwyciężczynię w głosowaniu za jej odwagę, wkład w kulturę i pracę wolontariacką podczas wojny. Jej historia jest inspirująca i uosabia siłę siostrzeństwa, które jednoczy kobiety w walce o sprawiedliwość.
Olena Apchel jest reżyserką, wolontariuszką, prowadziła projekty kulturalne w Berlinie, po trzech latach wróciła do Ukrainy i wstąpiła do wojska, tłumacząc, że to dla niej jeden ze sposobów na to, by w końcu mieć kontrolę nad swoim życiem, nie pozwolić, by strach odebrał jej godność i możliwości.
Sestry.eu i kapituła wybrały Agnieszkę Zach jako zwyciężczynię nominacji do Portretów Siostrzeństwa za jej niestrudzoną pomoc Ukraińcom podczas wojny.
24 lutego 2022 r. Agnieszka Zach postanowiła poświęcić się pomaganiu Ukraińcom - udzielała schronienia kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną, później zaczęła jeździć do Ukrainy jako wolontariuszka, a od trzech lat dostarcza pomoc humanitarną na linię frontu uosabiając prawdziwą solidarność i wsparcie.
Agnieszka Zach w swojej wypowiedzi podkreśliła, że "w ogromie zła, które dzieje się dookoła nas, w ogromnie zmieniającej się rzeczywistości, nasza kobieca miłość (...) do drugiego człowieka i miłość do spokoju, miłość do dzieci, miłość to dobrych rzeczy, potrafi zdziałać cuda".
Sestry.eu i kapituła wybrały Marianę Mamonovą jako zwyciężczynię nominacji do Portretów Siostrzeństwa za jej zaangażowanie w pomoc kobietom, które przeżyły rosyjską niewolę i matkom żołnierzy.
Mariana Mamonova jest byłą więźniarką Kremla, psychoterapeutką, założycielką fundacji charytatywnej. W 2022 r. jako wojskowa sanitariuszka została wzięta do niewoli, była w wtedy w trzecim miesiącu ciąży, została wymieniona trzy dni przed terminem porodu. Po uwolnieniu założyła fundację charytatywną, której celem jest pomoc w rehabilitacji psychicznej, fizycznej i duchowej kobietom, które przeżyły niewolę.
Do wyłonienia laureatki tegorocznej nagrody zostały zaproszone kobiety z różnych środowisk, dla których wspólnym mianownikiem jest działanie na rzecz budowania polsko-ukraińskiego siostrzeństwa. Były wśród nich m.in. Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation; Agnieszka Holland, reżyserka; Andriana Porowska, Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Myrosława Gongadze, szefowa rozgłośni Głosu Ameryki w Europie Wschodniej i Natalka Panczenko, liderka "Euromajdanu-Warszawa".
Jak mówią organizatorzy wydarzenia, nagroda ma wymiar symboliczny, ma na celu przekazanie wyrazów uznania wszystkim Polkom, niosącym siostrzaną pomoc potrzebującym i wszystkim Ukrainkom, stanowiącym nieocenione wsparcie dla obrońców ich domu – Ukrainy.
W ubiegłorocznej edycji symbolicznymi "Portretami Siostrzeństwa" nagrodzone zostały Marta Majewska, Burmistrzyni Hrubieszowa oraz Wiktoria Batryn i Halina Andruszków - założycielki Fundacji UNITERS. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Agnieszce Deji z centrum pomocy "Pod parasolem".
Sestry.eu to międzynarodowy magazyn on-line, działający od września 2023 roku. Działa na rzecz budowania dialogu społecznego oraz poprawy jakości życia kobiet. Opisuje historie niezwykłych kobiet, które od początku wojny w Ukrainie dają dowód odwagi, niezłomności, wrażliwości na ludzkie nieszczęście i gotowość do niesienia pomocy. Promuje ideę siostrzeństwa, współpracy i poszanowania wspólnych wartości, takich jak wolność i tolerancja. Teksty publikuje po ukraińsku, polsku i angielsku.(PAP)
kk/ wm/ jann/