Rejestracji trzeba dokonać przez stronę internetową igrzysk (Paris 2024), wypełniając formularz z imieniem, nazwiskiem i adresem e-mail. Otrzymany po rejestracji kod QR umożliwia wejście do ogrodów Tuileries. Kod jest jednorazowy. Wejścia odbywają się w 15-minutowych "okienkach" i nie można pozostać przy zniczu dłużej.
Taka "wejściówka" nic nie kosztuje. Znicz olimpijski można podziwiać do 10 sierpnia, we wszystkie dni tygodnia, w godz. 11-19.
O zachodzie słońca balon podniesie znicz na wysokość 60 metrów nad ziemią. Symbol olimpijski pozostanie na tej wysokości do godz. 2 w nocy. W ten sposób będzie widoczny z oddali, z odległości kilkuset metrów.
Znicz olimpijski w Paryżu to czasza z aluminium w formie pierścienia, o średnicy siedmiu metrów. Pierścień wypełniony jest nie ogniem (płomieniem pochodzącym ze spalania), lecz światłem elektrycznym. Jak wyjaśnił koncern EDF, rozwiązanie techniczne polega na wykorzystaniu potężnego strumienia światła i wody. 40 projektorów rzuca blask na "mgłę" (rozproszoną wodę) wytwarzaną przez 200 dysz pod wysokim ciśnieniem.
To nowatorskie rozwiązanie promuje ekologię. Trudność polegała na tym, by dostarczyć wodę i prąd również wtedy, gdy znicz unosi się wysoko nad ziemią.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
ep/