O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Żołnierze francuscy wycofali się z ostatniej bazy wojskowej w Czadzie

Żołnierze francuscy wycofali się w czwartek z ostatniej bazy wojskowej w Czadzie – poinformował sztab generalny czadyjskich sił zbrojnych.

Francja ma w tym roku zmniejszyć też swoją obecność wojskową w kolejnych krajach Afryki Zachodniej. Fot. PAP/EPA/	STEPHEN MORRISON
Francja ma w tym roku zmniejszyć też swoją obecność wojskową w kolejnych krajach Afryki Zachodniej. Fot. PAP/EPA/ STEPHEN MORRISON

"Opuszczenie bazy Sierżanta Adjiego Kosseiego w Ndżamenie ostatecznie zakończyło francuską obecność w Czadzie, zgodnie z wolą najwyższych władz" kraju – podał sztab generalny.

Więcej

Mieszkańcy Nigru z flagą Rosji, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

"Spectator": Rosja zwycięża w rywalizacji z Zachodem w Afryce

Rzecznik sztabu generalnego armii francuskiej Guillaume Vernet także powiadomił, że "baza Kosseiego została dziś przekazana armii czadyjskiej". Dodał, że cały personel bazy oraz sprzęt bojowy przetransportowano do Francji, a na miejscu pozostały jedynie kontenery, które zostaną przewiezione droga lądową i morską przez prywatnych usługodawców.

Czad był jednym z ostatnich krajów, w których Francja utrzymywała dużą obecność wojskową. Wcześniej francuskie wojska musiały opuścić Mali, Burkina Faso i Niger z powodu wojskowych zamachów stanu i rosnących nastrojów antyfrancuskich. Po zerwaniu z Zachodem, kraje te zbliżyły się do Rosji, która przysłała im swoich najemników. Wyjście z Czadu oznacza koniec bezpośrednich francuskich operacji wojskowych przeciwko islamistycznym bojownikom w regionie Sahelu.

Francja ma w tym roku zmniejszyć też swoją obecność wojskową w kolejnych krajach Afryki Zachodniej - Gabonie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a prawdopodobnie również w Senegalu, którego prezydent Bassirou Diomaye Faye powiedział pod koniec listopada 2024 r., że obce bazy wojskowe w jego kraju "są niezgodne z suwerennością narodową Senegalu". (PAP)

mw/ szm/gn/

Serwisy ogólnodostępne PAP