O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Żukowska: Lewica przedstawi propozycję ws. likwidacji Funduszu Kościelnego

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że w poniedziałek Lewica przedstawi propozycje związane z finansowaniem Kościoła i likwidacją Funduszu Kościelnego. Przekazała też, że w przyszły czwartek kandydatka ugrupowania Magdalena Biejat złoży w PKW podpisy pod swoją kandydaturą na prezydenta.

Zakonnica zbiera datki na tacę. Fot. PAP/Leszek Szymański
Zakonnica zbiera datki na tacę. Fot. PAP/Leszek Szymański

Żukowska poinformowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że do tej pory zebrano ok. 300 tys. podpisów pod kandydaturą Magdaleny Biejat na prezydenta. Jak dodała, podpisy zostaną złożone w PKW w przyszły czwartek.

Szefowa klubu Lewicy zapowiedziała też, że w przyszłym tygodniu Lewica zorganizuje konferencję nt. świeckiego państwa i przedstawi efekt swojej interpelacji skierowanej do premiera i ministrów z pytaniami, jakie są sumaryczne wydatki na polski Kościół. 

Więcej

Abp Wojciech Polak i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Rafał Guz

Odpis podatkowy zamiast Funduszu Kościelnego?

"Przedstawimy propozycje związane z finansowaniem Kościoła. Oczywiście chcielibyśmy likwidacji Funduszu Kościelnego, szczegóły w poniedziałek. To są czasem szokujące informacje, ile pieniędzy różnymi ścieżkami płynie do Kościoła" - zauważyła Żukowska.

W styczniu ub.r. został powołany Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, który ma wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego i zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych. Na jego czele stanął wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak oceniła Żukowska, prace nad tą kwestią "nie idą" wicepremierowi. "Nie widziałam żadnej kompleksowej propozycji, dlatego my przedstawimy ją w poniedziałek" - podkreśliła.

Pod koniec lutego Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy.

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.

kmz/ par/ sma/

Zobacz także

  • Joanna Senyszyn Fot. PAP/Paweł Supernak

    Senyszyn: należy zlikwidować uprzywilejowanie podatkowe Kościoła

  • Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Fot. PAP/Leszek Szymański

    "Fundusz Kościelny nie jest darem państwa dla Kościoła". Rzecznik Episkopatu komentuje rządowy projekt

  • Zakonnica zbiera datki na tacę, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Leszek Szymański

    Szef KPRM o Funduszu Kościelnym: w obecnym kształcie jest nie do utrzymania

  • Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    "Antyreligijna obsesja". Kaczyński skomentował projekt likwidacji Funduszu Kościelnego

Serwisy ogólnodostępne PAP