Odpis podatkowy zamiast Funduszu Kościelnego?
Jestem zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy. Uważam to za bardzo dobry sposób pokazujący zaangażowanie - powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jesteśmy otwarci na reformę Funduszu Kościelnego, ale nie na likwidację" - stwierdził prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kosiniak-Kamysz podkreślił w trakcie warszawskiej konferencji naukowej "Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa", że bardzo ważne jest, aby w trudnych czasach prowadzić dialog we wszystkich możliwych obszarach. "W obliczu zagrożeń bezpieczeństwa państwa polskiego, zagrożeń bezpieczeństwa Europy i świata to współdziałanie jest konieczne" - powiedział.
Zwrócił uwagę na kwestie Funduszu Kościelnego, m.in. na zabezpieczenie społeczne, sprawy kultury oraz wydatki związane z działalnością charytatywną oraz różne koncepcje tego, jak powinno wyglądać finansowanie Kościoła.
W tym kontekście wskazał na odpis podatkowy, którego - jak mówił - jest zwolennikiem.
"Uważam to za bardzo dobry sposób pokazujący zaangażowanie i wkład, oddający też wielkość pod względem populacji wiernych. Tych krajów, gdzie to zaangażowanie jest większość w Europie" - powiedział wicepremier.
Prymas: jesteśmy otwarci na reformę Funduszu Kościelnego, ale nie na likwidację
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, na Fundusz Kościelny składa się proste wyliczenie.
"Przy całym systemie pracy dotyczącej oddania dóbr Kościołowi, przeszło 60 tysięcy hektarów tylko własności ziemskich, kościelnych jest w rękach państwa. I to nie leży odłogiem. To pracuje dzisiaj, to rodzi pieniądze" - ocenił.
"Oczywiście jesteśmy otwarci na reformę, ale wiemy, że za tym stoi poważna i głęboka praca" - powiedział, wskazując jednocześnie na konieczność wzięcia pod uwagę porządku prawnego.
Podkreślił, że w relacjach Kościół-państwo istotną rzeczą jest dojście do konsensusu. Dodał, że Kościół jest otwarty na konkretne przekształcenie funduszu, ale nie na jego likwidację.
Zapewnił, że prace nad konsensusem będą odbywać się zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, a nie poza nim. (PAP)
akuz/ iżu/ mgw/ agz/ mar/